
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Jeżeli pracodawca nie może udzielić zwolnionemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego z uzasadnionej przyczyny, np. okres obowiązywania umowy jest zbyt krótki, aby osoba zatrudniona była w stanie wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Prawo do odszkodowania
Jeżeli pracodawca skróci określony w umowie, trzymiesięczny okres wypowiedzenia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, albo z innych przyczyn niezależnych od pracownika, zwolnionej osobie przysługuje odszkodowanie.
Okres wypowiedzenia może zostać skrócony maksymalnie do jednego miesiąca. Za czas, który objąłby pozostałą część wypowiedzenia, pracownik powinien dostać rekompensatę adekwatną do wysokości wynagrodzenia, jakie by otrzymał.

Prawo do odprawy
Pracownikowi, który został zwolniony z winy pracodawcy i miał pracę w firmie zatrudniającej powyżej 20 pracowników, przysługuje prawo do odprawy. Jej wysokość pozostaje uzależniona od stażu pracy. Najniższa odprawa stanowi równowartość pensji, a najwyższa - trzykrotność wynagrodzenia.
Również pracownicy spółek zatrudniających maksymalnie 20 pracowników mogą skorzystać z odprawy, ale pod warunkiem, że kwestie jej wypłaty zostały określone w wewnętrznym regulaminie firmy.

Ochrona przed zwolnieniem
Warto wiedzieć, że niektórzy pracownicy są objęci ochroną przed zwolnieniem. Dotyczy to m.in. osób w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lat do emerytury, kobiet, które od minimum trzech miesięcy są w ciąży, osób przebywających na urlopie i pracowników, których nieobecność została usprawiedliwiona.