Spis treści
Emerytury czerwcowe z lat 2009-2019
Obecnie senior, który przejdzie na emeryturę w czerwcu, otrzymuje świadczenie w wysokości identycznej, jaka dotyczyłaby go w maju, o ile jest to rozwiązanie korzystniejsze dla emeryta. Wcześniej w latach 2009-2019 osoby, które na emeryturę przeszły w czerwcu mogły skorzystać tylko z jednej waloryzacji emerytur, choć w kalendarzu widniały dwie: kwartalna i roczna. Często oznaczało to świadczenia niższe o nawet blisko 20 proc. w porównaniu z wysokością emerytury, gdy wniosek składany był w innych miesiącach.
Rozwiązaniem tego problemu miała być nowelizacja ustawy zaproponowana przez poprzedni rząd, według której wysokość emerytury w czerwcu ustalana ma być na zasadach z maja, o ile jest to korzystniejsze dla seniora. Rząd odrzucił jednak poprawki Senatu, a w efekcie nowela nie dotyczyła osób, które na emeryturę przeszły w latach 2009-2019, bo dotyczyła właściwie jedynie seniorów składających wniosek o emeryturę w czerwcu 2021 roku.
I dokładnie tę decyzję Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją, powołując się na tzw. pominięcie legislacyjne.
Zobcz także: 13. emerytura do likwidacji? Trzecia Droga ma propozycję. W tym roku wypłaty trzynastek ponownie niższe o podatek
Rząd pracuje nad rozwiązaniem
Po wyroku TK rząd został zobowiązany do zmian w prawie, które sprawia, że emeryci z czerwca we wspomnianych latach nie będą poszkodowani. To oznacza, że rząd musi znaleźć pieniądze na wyrównania tych emerytur.
Resort pracy, według doniesień Rzeczpospolitej, już pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Portal cytuje dra Tomasza Lasockiego, który uważa, że może wystarczyć zastosowanie przepisów z ustawy emerytalnej, które pozwalają na ponowne ustalenie prawa do świadczenia, pod warunkiem spełnienia odpowiednich przesłanek. W tym wypadku przesłanką mogą być nowe dokumenty w postaci wyroku TK o niezgodności z konstytucją danej normy prawnej. Samo pominięcie określonej grupy emerytów powinno być wystarczającą przesłanką do przeliczenia emerytury. Powinno, ale czy jest?
Dotyczą cię tzw. emerytury czerwcowe? Sprawdź, co powinieneś zrobić
Eksperci przypomina, że prawo do ponownego przeliczenia emerytury ma w Polsce każdy senior. Takie prawo dotyczy też osób, które będą powoływać się na wyrok TK w sprawie czerwcowych emerytur.
ZUS może jednak nie chcieć brać na siebie ryzyka zastosowania korzystniejszego mechanizmu, przerzucając odpowiedzialność na sądy, co jest na swój sposób zrozumiałe - mówi dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez "Rz". Wyrównania emerytur po wyroku Trybunału. Pomysł rządu dotyczy nawet 100 tys. seniorów
Jego zdaniem pewność w tej sprawie dadzą dopiero zmiany ustawowe. Do tego potrzebna jest wola polityczna, ale także odpowiednie rezerwy w budżecie państwa. Rząd już zajmuje się tym tematem, a ekspert przypomina, że „chodzi o obywateli rozmyślnie poszkodowanych przez poprzednią władzę”.