Zakończona inwestycja to część trwających w Janikowie i Inowrocławiu prac nad budową proekologicznej, opartej na najnowocześniejszych technologiach instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Dzięki temu oba zakłady będą spełniać najbardziej wyśrubowane normy ochrony środowiska.
Jednym z najważniejszych projektów inwestycyjnych Grupy CIECH w zakresie ochrony środowiska jest program mający znacząco ograniczyć emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów do atmosfery.
Najnowocześniejsze instalacje w zakładach Ciechu w Inowrocławiu i Janikowie
Podstawą projektu jest budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w dwóch elektrociepłowniach należących do spółki CIECH Soda Polska. Dzięki budowie tych instalacji, zakłady w Janikowie oraz Inowrocławiu będą jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Będą spełniać nie tylko standardy emisyjne obowiązujące obecnie, ale też planowane nowe restrykcyjne wymagania dotyczące ochrony powietrza.
Ciech buduje w Janikowie nowoczesny magazyn na produkty solne
W sumie do 2018 roku spółka odda do użytku osiem instalacji odazotowania spalin w technologii SCR (Selektywna redukcja katalityczna), w tym cztery w elektrociepłowni w Janikowie oraz dwie instalacje odsiarczania spalin oparte o technologię WFGD (Wet Flue Gas Desulfurization) w elektrociepłowniach CIECH Soda Polska w Janikowie i w Inowrocławiu.
Odsiarczanie metodą WFGD powoduje parę wodną w absorberze. Tym samym widoczny jest strumień oczyszczonych spalin, które jest w zasadzie są strumieniem pary wodnej - wyjaśnia Mirosław Kuk, rzecznik prasowy Grupy CIECH.
- Dbamy o to, by nasze zakłady nie były uciążliwe dla sąsiadujących z nimi społeczności lokalnych, czemu służą zarówno inwestycje służące zmniejszeniu emisji spalin, jak i ograniczenia hałasu generowanego przez nasze zakłady – mówi Zbigniew Paszkowicz, prezes zarządu CIECH Soda Polska.
