Za tydzień otwarte boiska, korty i przywrócona możliwość uprawiania sportów wodnych. Co jeszcze zapowiedział premier? [29.04.2020 r.]

AIP
Premier Mateusz Morawiecki: Sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji. Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego,
Premier Mateusz Morawiecki: Sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji. Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego, Adam Jankowski / Polska Press
Chcemy przejść do powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach – powiedział Mateusz Morawiecki przedstawiając plan nowej sportowej rzeczywistości. Podkreślił, że sport jest działem istotnym dla gospodarki narodowej, ale wpływa także na kondycję i zdrowie Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że pierwszy etap powrotu do nowej rzeczywistości został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.

Premier zaznaczył, że sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji. Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego – powiedział.

Od 4 maja udostępnione zostaną następujące obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym

Maksymalnie do 6 osób.

  • Stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),
  • boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki),
  • infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,
  • pola golfowe,
  • stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Maksymalnie do 2 osób.
Infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny

Maksymalnie 4 osoby na jeden kort:
Korty tenisowe: otwarte i półotwarte.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  • ograniczona liczba osób,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

Z ostatniej chwili:

Trzeci etap

Zajęcia sportowe w salach i halach szkolnych
Maksymalnie sześcioosobowe grupy.

Treningi grupowe w sportach zawodowych.
Otwarcie kolejnych ośrodków sportowych dla olimpijczyków i zawodowców.

Czwarty etap

Udostępnienie infrastruktury o charakterze zamkniętym związanych ze sportem, rozrywkową i rekreacją:
Kluby: fitness, taneczne, tenista stołowego, squasha, badmintona, basenów, siłowni, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych i inne.
Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.

  • Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:
  • zachowanie dystansu społecznego,
  • zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu),
  • ograniczona ilość osób,
  • weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt,
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.).

Powrót PKO Ekstraklasy

Kluby piłkarskie PKO Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - plan

Premier Mateusz Morawiecki dał zielone światło dla powrotu piłkarzy PKO Bank Polski Ekstraklasy na boiska. Będą mogli wznowić treningi na przygotowanych do tego obiektach zgodnie z programem powrotu do rozgrywek zatwierdzonym przez rząd. Został on wypracowany przez sztab kryzysowy powołany przez zarząd Ekstraklasy we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

- To doskonała wiadomość. Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 4 tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego. Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja – zapowiada Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A. – Równolegle otrzymaliśmy potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca 2020 r. Tym samym właśnie ziściły się niezbędne warunki, i mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki.

Z ostatniej chwili:

Zgodnie z wytycznymi UEFA każda federacja ma robić wszystko, aby dokończyć sezon na boisku w dotychczasowej formule rozgrywek. Ekstraklasa – wg ostatnich oficjalnych terminów UEFA - może grać do 20 lipca, federacje z miejsc 1-15 w rankingu UEFA nawet do 3 sierpnia.

Zawodnicy i sztaby szkoleniowe (po 50 osób z każdego klubu) będą do końca sezonu (lub wymaganego sytuacją zdrowotną w kraju okresu) poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek. Od początku tygodnia grupy te rozpoczęły 14-dniową izolację sportową oraz codzienne raportowanie według szczegółowej – i jednolitej dla całej ligi – ankiety medycznej, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych symptomów chorobowych.

  • Kolejne etapy restartu rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy wg zatwierdzonego przez rząd planu:
  • 3-4.05 – testy zawodników i członków sztabów
  • 4.05 – treningi w grupach kilkuosobowych
  • 10.05 – treningi drużynowe
  • 27-28.05 – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
  • 29.05 – 31.05 – 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
  • 18.07-19.07 – zakończenie sezonu PKO BP Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów

Żużlowa PGE Ekstraliga

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników

9 maja rozpoczną się pierwsze treningi. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji.
Nasze obiekty, które zostaną uruchomione będą otwarte w zachowaniu dystansu społecznego i ze wszystkimi ograniczeniami, które muszą być zachowane – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Jak dodała Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ten premiero gada jak sekretarz pzpr

G
Gość

Obudź się Narodzie bo pętla na szyi zaciska się coraz bardziej, za pół roku możemy już nie złapać oddechu...

"Jacek Międlar o koronawirusie, cenzurze, PiS, TVN, Mosbacher i Szumowskim!"

https://www.youtube.com/watch?v=WmNnG-EFYTs

G
Gość

Wykład pani doktor (AGH) L. Kulińskiej

"Gates, chipy i szczepionki! Czy na czele WHO stał były terrorysta? Chiny a "Pandemia!" L. Kulińska"

https://www.youtube.com/watch?v=TK0VXCNy9Vo

G
Gość

"...Jaka ma być ta przyszłość? Czy politycy pozwolą nam żyć jak dawniej? Obawiam się, że z tym może być problem. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Sejmie 6 kwietnia, że „nie wrócimy do stanu dawnego”, a nowe mechanizmy finansowania gospodarki mają „przywracać życie gospodarcze, społeczne i publiczne do kształtu nowej normalności”. Jak ta nowa normalność ma wyglądać? Tego premier nie powiedział. Spróbujmy zatem wyobrazić sobie, co nas czeka.

Pomimo tego, że koronawirus nie jest dżumą, a 80% infekcji ma charakter łagodny lub bezobjawowy, politycy postanowili zamknąć całe społeczeństwa na kwarantannie. Na jak długo? Raport niemieckiego rządu przewiduje, że pandemia będzie trwać rok. Ale czy wirus, który nauczył się atakować człowieka, zniknie, czy też zostanie z nami na zawsze? To zresztą nie jest już ten sam wirus, który był w Wuhan. Wirusy mutują i to bardzo szybko. Co roku mamy epidemię grypy, bo ci, którzy zachorują, nie stają się odporni na wszystkie wirusy grypy. Czy zatem przebycie tej konkretnej infekcji koronawirusowej uodporni nas na całe życie? Średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi, który wywołuje rozmaite choroby układu oddechowego. Na dożywotnią odporność nie ma więc co liczyć. A to oznacza, że będą kolejne pandemie. Czy cała ludzkość ma dożywotnio siedzieć na kwarantannie?

Oczywistym jest, że długotrwałe utrzymywanie takiej kwarantanny doprowadzi do katastrofy gospodarczej. Politycy muszą zatem wypuścić lud z zamknięcia, bo jeśli tego nie zrobią, to zdesperowany lud sam wyjdzie z domów i rozliczy się z politykami w sposób dla nich mało przyjemny. Ale jak wypuścić z kwarantanny ludzi, których najpierw nastraszyło się wizją milionów ofiar koronawirusa umierających na ulicach? W związku z SARS-CoV-2 urządzono panikę na takim poziomie, jakby to była dżuma. Nic dziwnego, ze wiele osób jest przeświadczonych, iż wszyscy umrzemy od tego koronawirusa. Czy politykom będzie opłacało się wyprowadzić ich z błędu? Moim skromnym zdaniem politykom będzie opłacało się robić ludziom wodę z mózgu, żeby w każdej chwili mieć możliwość skrócenia smyczy, na którą dziś wzięli całe społeczeństwa. Trochę odkręcą śrubę, trochę przykręcą i tak to będzie się odbywać.

Jak będzie wyglądać to odkręcenie śruby? To własnie będzie ta nowa normalność. W ramach nowej normalności będziemy mogli wychodzić z domu, ale zapewne dostaniemy nakaz noszenia maseczek i utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń. Ale jak wyegzekwować taki zakaz? Przecież policjanci nie mogą zajmować się wyłącznie pilnowaniem, czy gdzieś nie stoi jakaś grupka zgromadzonych. Rozwiązanie już jest – lokalizacja przez telefon komórkowy i drakońskie mandaty dla tych, którzy nie przestrzegają zakazu. W ramach nowej normalności zgromadzenia będą odbywać się w formie online. Czyż to nie jest genialne rozwiązanie? Chcecie protestować przeciw decyzjom polityków, to sobie protestujcie na Skypie. Tyle wam wolno..."

https://wprawo.pl/katarzyna-ts-nowa-normalnosc-czy-politycy-pozwola-nam-zyc-jak-dawniej/

G
Gość

„Wirusologia lekarska – podręcznik dla studentów medycyny” pod red. Leona Jabłońskiego. Profesor Jabłoński był jednym z najwybitniejszych epidemiologów i wirusologów. Działał w czasach, kiedy medycyna w naszym kraju nie uległa jeszcze komercjalizacji. Otwieram książkę na stronie 170 i czytam „Coronavirus”. „Wyodrębniono u chorych na małe schorzenia układu oddechowego – nieżyty górnych dróg oddechowych i zapalenia oskrzeli”. A na stronie 172: „Wirusy występują u dorosłych, od dzieci nie wyosabnia się ich … Prawdopodobnie przenoszą się drogą kropelkowo-powietrzną… Profilaktyka… Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych.

Mówi się o koronawirusie (SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19), że to nowy wirus. Tymczasem grupa Coronavirus była odkryta ponad pięćdziesiąt lat temu, a dokładnie w 1965 roku. Więcej, już prof. Leon Jabłoński wiedział, że w porównaniu z innymi wirusami, koronawirus jest dosyć łagodny. Faktycznie nie zagraża dzieciom i młodzieży. Występuje „u dorosłych, a u dzieci nie wyosabnia się ich”. Ofiarami śmiertelnymi są głownie osoby słabe i starsze, i to najczęściej po siedemdziesiątce, po przebytych chorobach lub z innymi komplikacjami zdrowotnymi. Dlaczego więc w mediach nie ma na ten temat rzetelnych informacji? Dlaczego na ogół podawane są jedynie liczby zachorowań i liczby ofiar, a nie podaje się w jakim były wieku i czy cierpiały na inne choroby? A ponadto, w jaki sposób je leczono?

Według danych opublikowanych dn. 19 kwietnia br. w The San Diego Union Tribune, ponad 30% osób, które zmarły w Los Angeles na COVID-19, było pensjonariuszami domów seniora, a w Long Beach seniorzy z domów opieki stanowili 70%. Większość ofiar śmiertelnych w USA to osoby starsze ze wcześniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi. To jest grupa zagrożona. Z kolei, według najnowszych danych z Hiszpanii, średni wiek osób zmarłych w to 82 lata i aż 95% z nich cierpiało jednocześnie na inne schorzenia. Dlaczego zatem szerzy się psychozę strachu z powodu koronawirusa u wszystkich, dzięki czemu wiele osób, nawet młodych, wierzy, że koronawirus jest dla nich bardzo groźny i zagraża wręcz istnieniu ludzkiemu na Ziemi? Dlaczego zaleca się nam zostawanie w mieszkaniach i uciążliwe noszenie masek, zamyka się szkoły i inne instytucje, blokuje się granice, doprowadza się do paraliżu całe życie społeczne i gospodarcze, podczas gdy w podręczniku Jabłońskiego czytamy: „Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych”. A więc koronawirus, choć bardziej zaraźliwy i powodujący większą śmiertelność wśród osób starszych, nie jest znacznie groźniejszy niż zwykła grypa i jest mniej groźny od wielu innych chorób i zjawisk społecznych. W takim przypadku izolować należy jedynie osoby chore i nie ma potrzeby stosowania radykalnych środków nadzwyczajnych, obejmujących całe społeczeństwo...

Ile bowiem będziemy mieli w Polsce samobójstw jako rezultat braku dochodów i upadku firm? Ile firm w wyniku kryzysu już się nigdy nie podniesie i ile ludzi straci pracę? Ile osób zamkniętych w mieszkaniach wpadnie w stan depresji? U ilu, szczególnie u starszych, pogorszy się odporność organizmu na skutek braku ruchu? U ilu na skutek psychozy koronawirusa pojawi się strach, który pozostanie na trwale w pamięci? Jak to wpłynie na małe dzieci pozbawione zabawy na wolnym powietrzu? Ilu chorych na inne choroby w strachu przed koronawirusem pozostanie w domu zamiast pójść do przychodni? Ile umrze z powodu zawałów, cukrzycy i innych chorób? Jeden z lekarzy domowych w swoim liście napisał: „Większość zgonów będzie spowodowana absurdalnym zarządzaniem kryzysowym, aniżeli samym wirusem”. To wszystko trzeba wziąć pod rozwagę..."

Autor jest filozofem i myślicielem politycznym, doktorem Uniwersytetu Oksfordzkiego

https://www.dorzeczy.pl/kraj/137860/uczona-niewiedza

W
Witold Duch

Nareszcie !

W
Wieśka
27 kwietnia, 13:19, Antoni Adam:

Niemcy wynajęli właśnie samolot AN-225 do przewozu maseczek z Chin, POśmiejemy się teraz lemingi ??? :)

27 kwietnia, 14:19, Emeryt:

Uważaj człowieczku bo cię nienawiść zeźre.

Trzepnij się w łeb jełopie. Takiego leminga jak ty to jeszcze świat nie widział.

E
Emeryt
27 kwietnia, 13:19, Antoni Adam:

Niemcy wynajęli właśnie samolot AN-225 do przewozu maseczek z Chin, POśmiejemy się teraz lemingi ??? :)

Uważaj człowieczku bo cię nienawiść zeźre.

F
Falenta

A rowery miejskie? To 100x bezpieczniejszy transport miejski, niż zadżumione autobusy i tramwaje.

G
Gość

Bardzo się cieszę z tych wiadomości. Już się nie mogłem doczekac kiedy ekstraklasa wróci.

G
Gość

Dobra wiadomość. Sport to nie tylko zdrowie ale dla kibiców odskocznia i sposób na spędzanie wolnego czasu. Nawet przed tv ale są emocje, jest rozrywka.

P
Popieram

Sport to nie tylko zabawa, to jest element gospodarki, kto myśli inaczej widocznie ma małe pojęcie o czymkolwiek. Sportowcy też teraz nie zarabiają, nie ma transmisji sportowych więc tv też leży, także cały rynek tak się nakręca. Premier akurat wie co robi.

G
Gość

Całkowicie popieram, stopniowo trzeba wracać do normalności, rozsądnie trzeba zacząć od tych rzeczy które najmniej zagrażają, czyli właśnie od sportu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu