
Zasiłek dla bezrobotnych a inna umowa o świadczenie usług
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które świadczyły usługi na podstawie innej umowy o świadczenie usług, a jednocześnie osiągały z tego tytułu miesięczny dochód w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Świadczenie zostanie przyznane tylko wówczas, gdy bezrobotny miał odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Z prawa do zasiłku mogą także skorzystać współpracownicy.

Zasiłek dla bezrobotnych a działalność gospodarcza i mały ZUS
O zasiłek dla bezrobotnych mogą ubiegać się osoby, które prowadziły działalność gospodarczą. Również w tym przypadku podstawa wymiaru składek nie może znajdować się poniżej najniższej krajowej. Oznacza to, że urząd pracy nie przyzna zasiłku dla bezrobotnych przedsiębiorcom, którzy opłacali mały ZUS.

Zasiłek dla bezrobotnych a praca nakładcza
Zasiłek dla bezrobotnych może otrzymać osoba, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągała z tego tytułu dochód nie mniejszy niż minimalne wynagrodzenie za pracę. O świadczenie mogą starać się wyłącznie bezrobotni, którzy mieli odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych a pozarolnicza działalność lub współpraca
Zasiłek dla bezrobotnych mogą uzyskać osoby, które odprowadzały składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy z tego tytułu nie może być niższa niż kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.