
Zasiłek dla bezrobotnych a członkostwo w spółdzielni
Do zasiłku dla bezrobotnych są uprawnione osoby, które wykonywały pracę w ramach członkostwa w spółdzielni. O zasiłek mogą ubiegać się byli członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego i Fundusz Pracy musi odpowiadać kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłek dla bezrobotnych a praca w areszcie lub ośrodku karnym
O zasiłek dla bezrobotnych może ubiegać się osoba, która pracowała w areszcie tymczasowym lub więzieniu. Taka praca wlicza się do wymaganego stażu pracy.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy musi stanowić co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłek dla bezrobotnych a praca za granicą
O zasiłek dla bezrobotnych mogą starać się osoby, które były zatrudnione za granicą lub wykonywały inną pracą zarobkową i miały odprowadzane składki na Fundusz Pracy.
Okres zatrudnienia wliczający się do zasiłku obejmuje pracę w krajach członkowskich Unii Europejskiej lub w państwach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia Szwajcaria).
O zasiłek dla bezrobotnych mogą także starać osoby, które pracowały poza Polską i przybyły do naszego kraju jako repatrianci (są to mieszkańcy Kresów Wschodnich, którzy po II wojnie światowej zostali przymusowo wysiedleni lub internowani poza terytorium Polski).

Zasiłek dla bezrobotnych a inna praca zarobkowa
Do okresu wymaganego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych wlicza się okresy wykonywania innej pracy zarobkowej pod warunkiem, że był z tego tytułu osiągany dochód lub pracownik pobierał wynagrodzenie, od którego trzeba było odprowadzać składki na Fundusz Pracy.