Zastrzeżenie numeru PESEL. Nowe przepisy utrudnią konsumentom zakupy przez internet?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Konfederacja Lewiatan ostrzega, że nowe przepisy mogą uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania „kup teraz, zapłać później”.
Konfederacja Lewiatan ostrzega, że nowe przepisy mogą uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania „kup teraz, zapłać później”. Arkadiusz Dembinski/Polskapresse
Aby zapobiegać wyciekowi danych, rząd chce stworzyć specjalny rejestr, w którym po wycieku lub kradzieży danych będzie można zastrzec swój numer PESEL. Konfederacja Lewiatan ostrzega jednak, że nowe przepisy mogą uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania „kup teraz, zapłać później”, podczas zakupów dokonywanych online.

Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej zgłoszeń dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa danych.

W praktyce jednak, nawet jeśli dowiemy się o wycieku naszych personaliów, to nie mamy możliwości zabezpieczyć się przed jego skutkami, jak np. kradzież tożsamości.

Właśnie dlatego rząd utworzy specjalny rejestr, w którym po wycieku lub kradzieży danych będzie można zastrzec swój numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel albo osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

Firmy będą musiały sprawdzić PESEL

Nowe przepisy zakładają, że firmy będą miały ustawowy obowiązek sprawdzenia w rejestrze - przed zawarciem umowy - czy numer nie został zablokowany.

W pierwszej kolejności nowe regulacje miałaby dotyczyć banków i instytucji udzielających pożyczek czy kredytów oraz notariuszy.
Jak wskazywał „Dziennika Gazeta Prawna”, który pisał o sprawie, jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze umowę, to nie będzie mogła wysuwać roszczeń z tego tytułu.

„Sądy mają z urzędu sprawdzać datę zastrzeżenia przy ewentualnych sporach. Chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę, klient będzie zaś mógł czasowo zdjąć blokadę, a następnie ją przywrócić. Daty tych czynności będą rejestrowane – podkreślał „DGP”.

Na nowym prawie ucierpi branża e-commerce?

Dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan wskazuje, że obawę budzą przepisy, które mogą wpłynąć negatywnie na instytucje finansowe funkcjonujące pod reżimem ustawy o kredycie konsumenckim, a w konsekwencji mogą być dotkliwe dla polskiego sektora e-commerce, który dynamicznie się rozwija. - Chodzi np. o nałożenie na instytucje finansowe obowiązku każdorazowej weryfikacji numeru PESEL konsumenta przed zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę – tłumaczy ekspertka.

Jej zdaniem wprowadzenie takich rozwiązań doprowadzi do rezygnacji z tej metody płatności lub wymusi na rynku instytucji kredytowych budowanie usług w modelu niepodlegającym przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, co wpłynie negatywnie na udzielanie tego typu finansowania.

Osadzenie usługi „kup teraz, zapłać później” w reżimie ustawy o kredycie konsumenckim, wymusza szereg obowiązków po stronie kredytodawców, co do przebiegu oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego, zwiększając przy tym bezpieczeństwo dla samych kredytobiorców.

– Oferowane przez instytucje finansowe usługi płatności odroczonych cechują się wysoką spłacalnością, co przekłada się na niską fraudowość procesu (nieuprawniona transakcja dokonana przez złodzieja, np. za pomocą skradzionej karty), opierającą się na kradzionej tożsamości. Proponowana regulacja będzie więc w obecnym kształcie szczególnie dotkliwa dla polskiego sektora e-commerce – wyjaśnia dr Aleksandra Musielak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu