Złe wieści dla kierowców, brakuje soli z Rosji. USA? Kazachstan? Skąd zamówimy ją przed zimą

Leszek Rudziński
Przedsiębiorcy, już po wybuchu wojny w Ukrainie, alarmowali, że w tym sezonie zabraknie soli do sypania na zaśnieżone drogi.
Przedsiębiorcy, już po wybuchu wojny w Ukrainie, alarmowali, że w tym sezonie zabraknie soli do sypania na zaśnieżone drogi. Fot.Pawel Lacheta/Polskapresse
Tej zimy na polskich drogach może być bardziej ślisko niż w latach ubiegłych. Wszystko przez to, że po wstrzymaniu dostaw z Ukrainy i Białorusi brakuje soli, która zabezpiecza nasze pojazdy przed utratą stabilności. Polska szuka alternatywnych źródeł importu, ale jego koszty stale rosną.

W ubiegłym roku import różnego rodzaju soli do Polski sięgnął 1,12 mln ton, a sól drogowo-przemysłowa stanowiła około 63 proc. 32-procentowy udział w imporcie miała Ukraina, 30-procentowy Białoruś, a 36 proc. Niemcy. Oprócz Niemiec, do grona największych eksporterów soli w Unii Europejskiej należą Holandia i Hiszpania – wylicza „Puls Biznesu”.

Kryzys ukraiński wpłynął na dostawy

Przedsiębiorcy, już po wybuchu wojny w Ukrainie, alarmowali, że w tym sezonie zabraknie soli do sypania na zaśnieżone drogi.

„Firmy zajmujące się sprowadzaniem soli drogowej do Polski szacują, że w najbliższym sezonie zimowym 2022/23 może zabraknąć na polskim rynku od 500 do 800 tys. ton soli. Taka sytuacja może doprowadzić do trudnych warunków drogowych i narazić Polaków na ogromne niebezpieczeństwo” - przytoczono w dzienniku fragment interpelacji poselskiej posła Koalicji Obywatelskiej Jacka Protasa.

MSZ: Szansą Holandia, Hiszpania i Kazachstan

Na interpelację odpowiedział Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który poinformował, że polscy przedsiębiorcy mogą zwracać się do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z prośbą o wskazanie alternatywnych rynków importowych.

Zdaniem Wawrzyka nowy kierunek importu mogą stanowić m.in. Holandia i Hiszpania, ale „szansę” dostrzega także w Kazachstanie.

Przedsiębiorcy szukają soli w zamorskich krajach

Zwrócono także uwagę, że działający w Polsce przedsiębiorcy szukają soli w zamorskich krajach. - Próbowaliśmy kupić sól w Niemczech, ale nie ma możliwości jej zakontraktowania. Sprowadzamy więc sól aż z Afryki Północnej, gdzie jest dostępna bez problemu i nie jest droga (…). Cenę podnoszą jednak wysokie koszty transportu. Są też problemy z przewozem i przeładunkiem w portach - powiedział dyrektor generalny firmy Saferoad w Polsce Grzegorz Bagiński, cytowany w artykule.

Z kolei prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD) Barbara Dzieciuchowicz wskazała, że „płyną statki z solą z Afryki i Azji, ale jest duża obawa o to, że będą musiały czekać na rozładunek, bo priorytet ma węgiel”. - Firmy obawiają się też problemów z dostępnością taboru do transportu soli z portów – powiedziała.

Ceny soli w górę

- Na rynku pojawiają się oferty z ceną soli drogowej na poziomie 700-750 zł za tonę. To nawet trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku - podkreślił Grzegorz Bagiński w rozmowie z dziennikiem.

Z kolei Barbara Dzieciuchowicz wskazała, że z prognoz wynika, że to nie koniec podwyżek i wkrótce ceny mogą przekroczyć nawet 800 zł za tonę.

Rodzimi dostawcy też nie zaspokoją potrzeb

Wiele wskazuje na, to że także nasi przedsiębiorcy nie będą w stanie zabezpieczyć polskich dróg.

Radosław Owczarek, kierownik działu sprzedaży kopalni Kłodawa (czołowego producenta soli drogowej w Polsce), mówił na antenie Radia Lublin, że również obawia się, że soli drogowej w zimie może zabraknąć. – Nasze zdolności produkcyjne są ograniczone. Możemy wydobywać maksymalnie do 800 tys. ton rocznie. Konflikt na Wschodzie spowodował najpierw w lutym zaprzestanie dostaw z Ukrainy, a w czerwcu wraz z kolejnym pakietem sankcji zostały zatrzymane również dostawy z Białorusi. Te dwa kierunki łącznie dostarczały do kilkudziesięciu procent zapotrzebowania na sól w skali roku. A żaden z rodzimych producentów nie jest w stanie zwiększyć wydobycia – stwierdził.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To będzie wspaniała zima :) chciałbym żeby większość kierowców, którzy lubią sobie polatać po ulicach, a nie potrafią spokojnie jeździć trochę się potłukli. Miejmy nadzieję, że ten brak soli spowoduje, że będą mieli nieco więcej pokory. Oby!
G
Gość
13 września, 14:30, Waldek:

jest jak z weglem !!!

dać ukrainie za darmo !!!!

a pożniej kupować 300% drożej...

KIEDY TEN CIEMNY LUD OTWORZY OCZY?!?!?!?!

Polska wstała z kolan! Stać nas!

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu