Zmiany dla emerytów i nie tylko. Dodatkowa waloryzacja? Niższy VAT? Oto plany rządu

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Rząd przygotował pakiet zmian, który ma wpłynąć na różne aspekty życia Polaków. Sprawdź, co się zmieni dla emerytów i rencistów, przedsiębiorców i kół gospodyń wiejskich.
Rząd przygotował pakiet zmian, który ma wpłynąć na różne aspekty życia Polaków. Sprawdź, co się zmieni dla emerytów i rencistów, przedsiębiorców i kół gospodyń wiejskich. Pixabay
Nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie emerytur i nie tylko. Rząd przygotował projekt ustawy, który może znacząco zmienić sytuację wielu Polaków. Czy ta informacja ucieszy seniorów? Jeśli plany zostaną zrealizowane emeryci otrzymają podwyżkę dwa razy w ciągu roku. Dodatkowa waloryzacja emerytury realna już w 2025 roku. A co nowego dla przedsiębiorców? Poznaj szczegóły.

Spis treści

Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent

W odpowiedzi na rosnącą inflację rząd planuje wprowadzić dodatkową waloryzację emerytur i rent. Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, świadczenia będą waloryzowane dwa razy do roku.

Obecnie świadczenia waloryzowane są raz w roku, począwszy od 1 marca. Dodatkowa waloryzacja, przewidziana w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., ma złagodzić skutki rosnącej inflacji i zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom. W projekcie zaproponowano, aby przeprowadzana była od 1 września. Jeśli wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Uproszczenie procedur VAT dla małych przedsiębiorców

Rząd chce również ułatwić życie małym przedsiębiorcom prowadzącym działalność transgraniczną. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że małe firmy mające siedzibę działalności w innym państwie członkowskim UE będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w Polsce.

Poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w czym nie mają siedziby działalności gospodarczej, będą zobowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać - czytamy w projekcie.

Zmiany w nadzorze nad kołami gospodyń wiejskich

Zmiany dotkną również kół gospodyń wiejskich. Nadzór nad ich działalnością ma przejąć prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu