Zmiany dla emerytów i nie tylko. Dodatkowa waloryzacja? Niższy VAT? Oto plany rządu

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie emerytur i nie tylko. Rząd przygotował projekt ustawy, który może znacząco zmienić sytuację wielu Polaków. Czy ta informacja ucieszy seniorów? Jeśli plany zostaną zrealizowane emeryci otrzymają podwyżkę dwa razy w ciągu roku. Dodatkowa waloryzacja emerytury realna już w 2025 roku. A co nowego dla przedsiębiorców? Poznaj szczegóły.

Spis treści

Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent

W odpowiedzi na rosnącą inflację rząd planuje wprowadzić dodatkową waloryzację emerytur i rent. Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, świadczenia będą waloryzowane dwa razy do roku.

Obecnie świadczenia waloryzowane są raz w roku, począwszy od 1 marca. Dodatkowa waloryzacja, przewidziana w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., ma złagodzić skutki rosnącej inflacji i zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom. W projekcie zaproponowano, aby przeprowadzana była od 1 września. Jeśli wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Uproszczenie procedur VAT dla małych przedsiębiorców

Rząd chce również ułatwić życie małym przedsiębiorcom prowadzącym działalność transgraniczną. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że małe firmy mające siedzibę działalności w innym państwie członkowskim UE będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w Polsce.

Poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w czym nie mają siedziby działalności gospodarczej, będą zobowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać - czytamy w projekcie.

Zmiany w nadzorze nad kołami gospodyń wiejskich

Zmiany dotkną również kół gospodyń wiejskich. Nadzór nad ich działalnością ma przejąć prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu