
Umowy na okres próbny - co się zmieni?
W Kodeksie Pracy znajdą się sztywne ramy określające czas, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny. Będzie to:
- 1 miesiąc - gdy umowa o pracę na czas określony zawierana jest na mniej, niż 6 miesięcy;
- 2 miesiące - gdy umowa o pracę na czas określony zawierana jest na minimum 6 miesięcy, ale nie dłuższy, niż 1 rok
Dyrektywa określa wprost, że umowa na okres próbny ma być zawarta „na okres współmierny do przewidywanego czasu trwania kolejnej umowy”.
Umowy na okres próbny według nowych zasad będą zawierane na okres 1 lub 2 miesięcy. W szczególnych, wyjątkowych wypadkach będą mogły to być 3 miesiące.

Pracownika nie będzie można zatrudniać bez jego zgody w godzinach nadliczbowych, w nocy lub delegować poza miejsce, w którym stale wykonuje pracę i zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy, jeżeli ten opiekuje się dzieckiem poniżej 8 roku życia. Dotychczas te zasady obowiązywały rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 4.

W przypadku umów zawieranych na czas określony – gdy umowa zostanie wypowiedziana przed czasem pracodawca będzie miał obowiązek uzasadnić przyczyny wypowiedzenia.

Pracownik będzie miał prawo do 2 dodatkowych dni urlopu (łącznie 16 godzin) przewidzianego na okoliczności działania „siły wyższej”.