Do 16 sierpnia 2019r. trwają konsultacje podatkowe dotyczące JPK V7K i JPK V7M (czyli od stycznia JPK VAT) dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Są one prowadzone internetowo przez Ministerstwo Finansów. By mieć jasny obraz sytuacji przedsiębiorców, warto pamiętać jednak o wszystkich planowanych zmianach.
Lawina podatkowa czy proces
- Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta na koniec lipca br. Wśród wprowadzonych zmian znalazł się przepis dotyczący zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym przekształconym plikiem JPK VAT. Podobne rozwiązanie miało być wprowadzone już wcześniej. Przesunięcie można traktować więc jako dodatkowy czas, aby przedsiębiorcy mogli lepiej przygotować się na zmiany – mówi Monika Pupiec, Kalasoft.- Z uwagi na lawinowe wdrażanie zmian w systemie podatkowym, nowości wprowadzają jednak zamieszanie– dodaje.
- Wszyscy z niecierpliwością czekają na termin udostępnienia nowych standardów struktur JPK oraz zasad ich wysyłki. Są one nie mniej istotne niż np. okres przejściowy pomiędzy wejściem w życie przepisów a obowiązkiem ich stosowania – mówi ekspert.
Rachunek zysków i strat
Ważne są też konsekwencje nowych przepisów. – JPK VAT daje sporo możliwości w zakresie kontroli i ewentualnych sankcji ze strony fiskusa, jednak oznacza również wiele korzyści dla podatników. Usprawni on wywiązywanie się z obowiązków względem fiskusa. Istotnym uproszczeniem będzie eliminacja załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT). Przy rozliczeniu nie będą potrzebne też wnioski dołączane do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Zostaną one zastąpione polami wyboru w nowym pliku – wyjaśnia Monika Pupiec.
- Z technologicznego punktu widzenia zmiany nie powinny być zbyt dotkliwe dla podatników. Przyzwyczaili się oni już do tej formy przekazywania informacji fiskusowi. Tak naprawdę zmieni się tylko zakres dostarczanych danych. Łatwiej będzie też je korygować (za sprawą jednego pliku) – wyjaśnia.
Szare strony białej listy
Co ciekawe, istnieje jeszcze jedna nowość, która interesuje przedsiębiorców bardziej niż JPK VAT. To tzw. biała lista podatników. Ten ujednolicony rejestr ma zostać opublikowany przez KAS do 1 września 2019r. Na liście znajdzie się m.in. wykaz rachunków rozliczeniowych kontrahentów. Realizując transakcję o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunek bankowy spoza tej listy, przedsiębiorca narazi się na sankcje. Nie będzie mógł m.in. zaliczyć tego wydatku do kosztów podatkowych. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów technicznych odnośnie białej listy podatników. Istnieją jednak rzeczy, które już teraz powinniśmy wiedzieć.
- Dzięki białej liście podatników poszerzeniu ulegnie zakres danych, które będą dostępne do weryfikacji przez podatnika. Znajdziemy tu nie tylko rachunki bankowe kontrahenta, ale również jego dane historyczne. Dotychczas mogliśmy weryfikować dane jedynie według stanu na dzień weryfikacji – podkreśla Monika Pupiec.
Wielu podatników interesuje informacja, w jaki sposób biała lista będzie funkcjonować w praktyce i czy dostawcy oprogramowania skutecznie będą wspierać ich w realizacji obowiązków związanych z dochowaniem należytej staranności w tym zakresie.
Poznanie odpowiedzi na te oraz inne pytania wydaje się kwestią czasu. Obserwując zmiany związane z JPK VAT i białą listą podatników, warto mieć też na uwadze inne tematy. Obowiązkowy split payment dla branż „wrażliwych”, czy udostępnienie każdemu podatnikowi jednego indywidualnego mikrorachunku bankowego są kolejnymi planowanymi nowościami. Mogą one jeszcze bardziej zmienić sytuację podatników, dlatego warto być jak najlepiej przygotowanym na wszystkie zmiany obowiązujące daną grupę przedsiębiorców.
Obejrzyj wideo:
Od 14 kwietnia Będzie wymagany PIN przy płatnościach zbliżeniowych do 50 zł
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?