Żubry weszły w szkodę rolnikom. Ich wolność sporo nas kosztuje

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
W Polsce największa populacja żubra żyje w Puszczy Białowieskiej
W Polsce największa populacja żubra żyje w Puszczy Białowieskiej Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
W Polsce żyje ponad 2,8 tys. żubrów, w tym zdecydowana większość na wolności. To sukces w odbudowaniu tego gatunku. Jednocześnie stanowią spory koszt dla państwa, które musi płacić za szkody, które wyrządzają. Już wiemy, ile to kosztuje rocznie.

Szkody powodowane przez żubry kosztują nas ponad 4 mln zł

W 2023 roku suma odszkodowań za zniszczenia dokonane przez żubry osiągnęła wartość 4,2 mln zł - ogłosiła Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska. Podczas posiedzenia sejmowych komisji rolnictwa oraz środowiska, Zielińska podkreśliła, że w Polsce obecnie mieszka ponad 2,8 tys. tych zwierząt.

Zgodnie z polskim prawem, za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, w tym żubry, odpowiedzialność finansową ponosi Skarb Państwa. Ustawa o ochronie przyrody wymienia, iż państwo pokrywa straty spowodowane przez

  • bobry,
  • wilki,
  • rysie,
  • niedźwiedzie,
  • żubry,

włączając w to zniszczone uprawy czy straty w hodowlach zwierząt.

"Ogólna wartość odszkodowań za szkody wyrządzane przez żubra (...) w roku 2023 sięgnęła 4 mln 218 tys. złotych" - poinformowała Urszula Zielińska.

Dane z Księgi Rodowodowej Żubrów oraz Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na koniec zeszłego roku w Polsce żyło 2 tys. 820 żubrów, z czego 2 tys. 626 w środowisku naturalnym.

Wiceminister zaznaczyła również, że ministerstwo nie posiada szczegółowych danych dotyczących kosztów reintrodukcji żubrów lub działań na rzecz ochrony tego gatunku, ponieważ są one realizowane w różnych lokalizacjach.

Podczas dyskusji na komisji podkreślono, że nie ma planów zmniejszenia poziomu ochrony żubrów, wilków czy niedźwiedzi w Polsce. Te gatunki są nadal uznawane za zagrożone lub bliskie zagrożenia. Żubry objęte są ścisłą ochroną na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 2016 roku, a ich status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody od 2006 roku to gatunek bliski wyginięcia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu