ZUS alarmuje: Więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania

Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum polskapress
Liczba zwolnień lekarskich wystawionych w 2023 roku w Zachodniopomorskiem z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania wyniosła niemal 63 tys. Dla porównania rok wcześniej było ich 56,4 tys.

W ciągu ostatnich kilku latach systematycznie rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, czyli m.in. nerwic, depresji, ale i problemów alkoholowych.  

Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału ZUS przyznaje, że takich zwolnień przybywa: -  W 2022 roku z tytułu zaburzeń psychicznych i zachowania  w zachodniopomorskim wystawiono 56 400 zwolnień, liczba dni absencji z tego powodu chorobowej  to 1 101 886.

Jeśli chodzi o liczbę dni absencji chorobowej w ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim, którą spowodowały zaburzenia psychiczne i zachowania, to przekroczyła ona 1,2 mln. W 2022 roku natomiast wyniosła nieznacznie powyżej 1,1 mln. To oznacza, że chorzy na zwolnieniu średnio przebywali około 20 dni.

W całym kraju w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń z tej grupy. Ubezpieczeni spędzili na tych zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej. Z kolei w 2022 r. wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczane są m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres.

W Zachodniopomorskiem w 2023 r. najwięcej zwolnień, bo prawie 27,4 tys., lekarze wystawili z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzeń adaptacyjnych. Natomiast 10,8 tys. w związku z innymi zaburzeniami lękowymi. Kolejną najczęstszą przyczyną e-ZLA były epizody depresyjne – 8,7 tys.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS alarmuje: Więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania - Głos Koszaliński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu