ZUS: 27 mln zwolnień lekarskich w 2023 roku. Pracownicy przebywający na „L4" muszą się przygotować na kontrole? Jakie konsekwencje?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
ZUS podał, że w 2023 roku wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w 2023 roku wynosiła 10 dni.
ZUS podał, że w 2023 roku wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w 2023 roku wynosiła 10 dni. Adam Jankowski/ Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport na temat zwolnień lekarskich w 2023 roku. Ogółem wystawiono 27 milionów zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, z których najczęściej wynikały z chorób układu mięśniowo-szkieletowego i układu oddechowego. Przeciętna długość zwolnień wyniosła 10 dni. Proceder pobierania lewych zwolnień chorobowych wśród pracowników trwa w najlepsze.

Spis treści

ZUS: 27 mln zwolnień lekarskich w 2023 roku

Według danych przekazanych przez ZUS, w 2023 roku wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Łączna liczba dni absencji chorobowej wyniosła 287,2 mln, obejmując choroby własne, opiekę nad dzieckiem oraz opiekę nad innym członkiem rodziny. W porównaniu do 2022 roku, zaobserwowano spadek liczby dni absencji chorobowej o 0,6 proc. i wzrost liczby zaświadczeń lekarskich o 0,2 proc., co przekłada się na dodatkowe 50,5 tys. zaświadczeń.

Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w 2023 roku wynosiła 10 dni. Ponad połowę (55,7 proc.) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom. Co więcej, 42,2 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej wystawiono na okres od 1 do 5 dni (z tego 6,6 proc. to były zaświadczenia jednodniowe). 23,1 proc. ogółu zaświadczeń wystawiono na czas od 6 do 10 dni, zaś 29,6 proc. - na okres od 11 do 30 dni.

ZUS zaobserwował wzrost (o 1,6 punktu procentowego) liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres (od 1 do 5 dni) i jednoczesny spadek (o 1,2 punktu procentowego) liczby zaświadczeń wystawionych na okres od 6 do 10 dni. W analizowanym okresie najwyższy odsetek (26,9 proc.) dni absencji chorobowej, odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia.

Najczęstsze przyczyny absencji

W 2023 roku najczęstszymi przyczynami absencji były choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (17 proc. ogółu liczby dni absencji), choroby układu oddechowego (14,5 proc.), ciąża, poród i połóg (14,2 proc.), oraz urazy, zatrucia i "inne określone skutki działania czynników zewnętrznych" (13,4 proc.). Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły 11 proc. wszystkich dni absencji.

W porównaniu z rokiem poprzednim, w grupie chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej zauważalny jest nieznaczny wzrost liczby dni absencji chorobowej – o 0,6 punktu procentowego. Z kolei odnotowano spadek o 1,5 punktu procentowego w odniesieniu do liczby dni absencji chorobowej w związku z ciążą, porodem i połogiem. W przypadku zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 9,5 proc.

Fałszywe „L4". Jakie konsekwencje spotykają nieuczciwych pracowników?

Najczęstsze konsekwencje osób wykorzystujących „L4" niezgodnie z przeznaczeniem:

  • wypowiedzenie umowy – 31 proc.
  • zwolnienie dyscyplinarne – 30 proc.
  • konieczność zwrotu i/lub wstrzymanie zasiłku chorobowego – 25 proc.
  • nagana od przełożonego – 20 proc.
  • pogorszenie relacji w pracy – 14 proc.
  • obniżenie wynagrodzenia – 11 proc.
  • zamrożenie podwyżki, premii i/lub awansu – 2 proc.

Co ciekawe – mężczyźni, którzy udawali chorych, najczęściej byli karani zwolnieniem dyscyplinarnym (27 proc.), koniecznością zwrotu zasiłku (25 proc.), wypowiedzeniem umowy w innym trybie (23 proc.) oraz pogorszeniem relacji w pracy (19 proc.). Natomiast kobiety – wypowiedzeniem umowy (47 proc.), zwolnieniem dyscyplinarnym (42 proc.), naganą od przełożonego (41 proc.) oraz obniżeniem wynagrodzenia (28 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu