Wzrost liczby zwolnień w Polsce
W 2024 roku w Polsce wystawiono ponad 1,6 miliona zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co stanowi wzrost o 13,8 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Łączny czas spędzony na zwolnieniach z tego tytułu wyniósł ponad 30,3 miliona dni, co oznacza wzrost o 16,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Zaburzenia psychiczne i zachowania obejmują szeroki zakres jednostek chorobowych, w tym depresję, schizofrenię, nerwicę, zaburzenia osobowości oraz reakcję na ciężki stres. Częstymi przyczynami zwolnień są również choroby spowodowane nadużywaniem środków psychoaktywnych. W 2024 roku najwięcej zwolnień z tej kategorii zarejestrowano w październiku, a najmniej w lutym.
Kobiety częściej na zwolnieniach
Z danych ZUS wynika, że zaświadczenia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zachowań były częściej wystawiane kobietom, które stanowiły 61,8 proc. wszystkich przypadków. Jest to nieznacznie mniej niż w 2023 roku, kiedy to odsetek ten wynosił 62,1 proc. Najwięcej dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej 30-39 lat, gdzie wśród kobiet wyniósł on 30,8 proc., a wśród mężczyzn 29,2 proc.
W Polsce zaświadczenia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zachowań najczęściej wystawiane były w związku z reakcją na ciężki stres i zaburzeniami adaptacyjnymi, które stanowiły 35,3 proc. wszystkich przypadków. Inne częste przyczyny to epizod depresyjny (17,6 proc.), inne zaburzenia lękowe (18,1 proc.) oraz zaburzenia depresyjne nawracające (8,5 proc.).
Zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane użyciem alkoholu stanowiły 4,5 proc. wszystkich przypadków, co jest nieco mniej niż w 2023 roku, kiedy to odsetek ten wynosił 5 proc. Oprócz jednostek chorobowych związanych z zaburzeniami psychicznymi, na absencję chorobową wpływ miały także choroby psychosomatyczne, takie jak „złe samopoczucie, zmęczenie".
źródło: PAP
