ZUS rozda 120 milionów złotych. Na jaki cel?

Lech Klimek
Lech Klimek
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe zmian w swoich firmach, które zwiększą bezpieczeństwo
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe zmian w swoich firmach, które zwiększą bezpieczeństwo pixabay/pexels/zdj.ilustracyjne
Wkrótce rusza nowa edycja konkursu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla pracodawców. Przedsiębiorcy mogą w nim zdobyć dofinansowanie projektów, które poprawiają bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników. Na ten cel ZUS przeznaczy w sumie 120 milionów złotych.

ZUS ogłosił konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 roku. Termin składania wniosków o dofinansowanie: od 26 lutego 2024 r. do 27 marca 2024 roku.

Wysokie dofinansowanie

- W konkursie każdy płatnik składek może zyskać dofinansowanie nawet do 80 procent wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. złotych - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim. - Wybrane zostaną te projekty, które pozytywnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi i zredukują oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy - dodaje.

Minimalny poziom dofinansowania projektów to 10 tys, złotych. Projekty dotyczyć mogą między innymi zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem oraz drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości. Można również starać się o dofinansowanie oświetlenia miejsc i stanowisk pracy oraz ochroną przed promieniowaniem optycznym. Na kasę mogą też liczyć pracodawcy, którzy przeprowadzą prace chroniące pracowników przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną.

Konkurs nie dla dłużników

W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Wnioski składać mogą także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniające pracowników. Warunkiem jest odprowadzanie za siebie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

- Płatnik składek może otrzymać dofinansowanie nie częściej niż raz na 3 lata od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania lub zwrotu dofinansowania, do którego płatnik był zobowiązany - przypomina rzecznik.

Wniosek o dofinansowanie z niezbędną dokumentacją należy złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl
Wnioski złożone po terminie naboru nie zostaną rozpatrzone. Oceny merytorycznej wniosku dokonują eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty można pobrać pod adresem www.zus.pl/prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS rozda 120 milionów złotych. Na jaki cel? - Gazeta Krakowska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu