Zwrot VAT za materiały budowlane 2013 - ostania szansa [ważne pytania i odpowiedzi]

agad
Nasze ekspertki, Wioletta Blunkowska i Elżbieta Kobus z Izby Skarbowej w Bydgoszczy - Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, odpowiadały na pytania Czytelników dotyczące zwrotu VAT-u za zakup materiałów budowlanych
Nasze ekspertki, Wioletta Blunkowska i Elżbieta Kobus z Izby Skarbowej w Bydgoszczy - Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, odpowiadały na pytania Czytelników dotyczące zwrotu VAT-u za zakup materiałów budowlanych Andrzej Muszyński
Zwrot VAT za materiały budowlane jest jeszcze możliwy do końca 2013 roku. Popularna ulga zostanie zlikwidowana.

 Tylko do końca roku otrzymamy zwrot VAT-u za zakup materiałów budowlanych na starych zasadach. Później na gest fiskusa będzie mogło liczyć niewielu.
Nasze ekspertki, Wioletta Blunkowska i Elżbieta Kobus z Izby Skarbowej w Bydgoszczy - Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, odpowiadały a pytania Czytelników. Telefony urywały się, czyli wiele osób chce jeszcze skorzystać z możliwości odliczenia VAT-u.

- Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z odliczenia podatku VAT po pierwszym stycznia 2014 roku?
Elżbieta Kobus: - Zwrot VAT-u za materiały budowlane będzie przysługiwał tylko osobom do 36 roku życia. W przypadku małżonków warunek ten dotyczy młodszego, który nie były wcześniej właścicielem nieruchomości. Poza tym obejmie jedynie zwrot wydatków na materiały wykorzystane przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę, ale wydanego już w 2014 roku. Oznacza to, że nie będzie można ubiegać się o zwrot VAT-u za remont.

Zostaną też wprowadzone ograniczenia dotyczące metrażu: powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu nie będzie mogła przekraczać odpowiednio 75 i 100 metrów kwadratowych. W przypadku, gdy podatnik w dniu wydania pozwolenia wychowuje przynajmniej troje dzieci, powierzchnia lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego może mieć odpowiednio 85 i 110 metrów.

- Jakie konkretnie materiały budowlane podlegają odliczeniu do końca tego roku?
Wioletta Blunkowska: - Odliczeniu podlegają materiały, które do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej były opodatkowane stawką 7 procent, a od 2004 roku - 22 procent, obecnie - 23 procent. Są to między innymi: panele podłogowe i listwy przyścienne, żwir, piasek, okna, drzwi, ościeżnice, płytki ceramiczne. To również wyroby sanitarne, choć nie wszystkie, ale na przykład: umywalka, wanna, bidet, brodzik oraz dachówki, blachodachówki, cement, beton, niektóre kotły centralnego ogrzewania, grzejniki, cegły oraz siatka zbrojeniowa.

Pełen wykaz znajduje się na stronie na www. finanse.mf.gov.pl. Na pewno nie dotyczy to farb, mebli oraz sprzętu gospodarstwa domowego z wyjątkiem kuchni gazowych.

- Odzyskać można cały VAT czy tylko część podatku zapłaconego podczas zakupów?
E.K.: - Podatnicy, którzy kupili lub kupią materiały budowlane w czasie od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2013 roku i złożą wniosek do końca tego roku, mogą otrzymać do około 14 tys. zł zwrotu w przypadku, gdy są one potrzebne do prac, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Gdy trzeba je mieć, będzie to około 33 tys. zł. Pierwsza sytuacja dotyczy więc remontu mieszkania, a druga budowy domu. Dodajmy, że gdy ktoś wcześniej korzystał z ulg mieszkaniowych, limity są pomniejszane.

- Czy już wiadomo, jak będą kształtowały się stawki po zmianach?
W.B.: - Niestety, dziś nie uda się jeszcze odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kwota zwrotu jest zawsze uzależniona od ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Ogłasza ją raz na kwartał prezes GUS.

- Mam pozwolenie na budowę i już kupiłem niektóre materiały budowlane. Jednak większość zakupów zrobię w przyszłym roku. Czy będę mógł odliczyć od VAT od wszystkich materiałów?
E.K.: - Będzie pan mógł rozliczyć tylko wydatki poniesione do 31 grudnia tego roku. VAT-u nie uda odzyskać w przypadku zakupów po 1 stycznia 2014 roku.

- Jakie dokumenty są konieczne, by otrzymać zwrot podatku?
W.B.: - Przede wszystkim należy mieć faktury dokumentujące poniesione wydatki oraz tytuł prawny do lokalu lub pozwolenie na budowę, jeżeli inwestycja go wymagała. Wniosek o zwrot VAT-u składamy na formularzu VZM-1, który jest dostępny na stronie www. finanse.mf.gov.pl.

Należy do niego dołączyć kopie faktur oraz tytułu prawnego do lokalu lub pozwolenie na budowę. Wniosek składamy w urzędzie skarbowym odpowiednim do zamieszkania.

- Czy mogę wystąpić o zwrot podatku VAT, jeśli pozwolenie na budowę zostało wydane na męża, a faktury są na niego i na mnie lub na nas oboje?
E.K.: - Jeżeli pozwolenie na budowę jest na męża, nie może pani złożyć wniosku samodzielnie. Natomiast można rozliczyć te wydatki składając wniosek wspólnie z małżonkiem.

O VAT można jeszcze zapytać dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej - z telefonu stacjonarnego na 0 801 055 055, a z komórkowego na 22 330 0 330.

 

- Czy podatek VAT rozlicza się razem z zeznaniem rocznym: PIT-em?
W.B.: - Są to zupełnie odrębne sprawy. By rozliczyć zwrot VAT-u za materiały budowlane, należy wypełnić wniosek VZM-1, który składamy nie częściej niż raz w roku do urzędu skarbowego. Natomiast PIT jest zeznaniem rocznym i dotyczy uzyskanego dochodu.

- Spółdzielnia zamontowała mi okna w mieszkaniu. Zapłaciłem połowę ceny. Mam szansę na zwrot podatku?
E.K.: - W tej sytuacji nie ma takiej możliwości. Zwrot podatku VAT przysługuje tylko na zakup materiałów budowlanych. Natomiast, z tego co pan mówi, spółdzielnia wykonała usługę montażu okien. W przypadku usługi zwrot nie przysługuje.

- Wynająłem firmę, która przywiozła i zamontowała mi okna oraz założyła rolety. Otrzymałem fakturę za tę usługę. Otrzymam zwrot VAT-u?
W.B.: - Nie, ponieważ w przypadku zakupu usług zwrot podatku VAT nie jest możliwy. Dotyczy tylko zakupu materiałów opodatkowanych stawką 22-23 procent, które znajdują się w wykazie na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Otrzymał pan zapewne fakturę z preferencyjną stawką podatku w wysokości 8 procent.

 - Jestem rolnikiem prowadzącym działalność gospodarczą. Buduje halę. Mogę skorzystać z tej ulgi?
E.K.: - Nie może pan, ponieważ ulga dotyczy zwrotu podatku osobom fizycznym za część wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części. W przypadku budowy hali nie jest to więc możliwe.

- Postawiłem garaż. Kupiłem materiały budowlane. Mam szansę na zwrot podatku?
W.B.: - Niestety, w przypadku budowy garażu zwrot podatku nie przysługuje, ponieważ rozliczeniu podlegają wydatki poniesione w związku z budową budynku mieszkalnego.

- Posiadam faktury na materiały budowlane z 2010, 2011 i 2012 roku. Do kiedy muszę rozliczyć VAT?
E.K.: - Jeżeli chciałaby pani rozliczyć wydatki na jednym wniosku, należałoby go złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku.

- Mam 36 lat, w przyszłym roku skończę 37. Żona ma 34 lata. Chcemy się budować. Na jakich zasadach będziemy mogli od 2014 roku wystąpić o zwrot podatku?
W.B.: - Jeżeli uzyskają państwo pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014 roku, będzie można wystąpić o zwrot podatku VAT za materiały budowlane, ponieważ żona do końca przyszłego roku nie skończy 36 lat.

Powierzchnia użytkowa budowanego domu nie może jednak przekroczyć 100 metrów kwadratowych. Jedynie w przypadku wychowywania trójki dzieci będzie to 110 metrów.
Inny warunek: nie mogliście być wcześniej właścicielami budynku i lokalu mieszkalnego oraz osobami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

- Wynajmuję od kogoś mieszkanie, w którym zrobiłam remont za własne pieniądze. Czy w tej sytuacji także otrzymam zwrot VAT-u?
W.B.: - Tak, ponieważ warunkiem uzyskania zwrotu podatku za materiały budowlane jest poniesienie wydatków oraz posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu mieszkalnego. W pani przypadku takim tytułem jest zawarta umowa najmu.

- Syn pracuje za granicą, ale jest zameldowany w Polsce i tutaj buduje dom. Kupił materiały budowlane. Czy zarabiając w innym kraju również może liczyć na odliczenie podatku?
E.K.: - Oczywiście, jeżeli syn tutaj buduje dom, może wystąpić z takim wnioskiem do urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania, a nie pracy.

- Zamierzam kupić w najbliższych dniach materiały budowlane. Na jaki adres powinny być wystawiane faktury, bym mógł jeszcze skorzystać z ulgi?
W.B.: - Na fakturach powinien znajdować się adres pana zamieszkania.

- Kilka dni temu kupiłam kuchenkę elektryczną. Mogę wystąpić o zwrot VAT na materiały budowlane, należy się w tym przypadku?
E.K.: - Nie otrzyma pani zwrotu podatku od tego zakupu, ponieważ przysługuje jedynie w przypadku tych towarów, których stawka po 1 maja 2004 roku wzrosła z 7 na 22 procent (dziś 23 procent). Ulga polega na zwrocie tej różnicy właśnie. Natomiast kuchenki elektryczne były wówczas opodatkowane według stawki podstawowej.

- Mieszkam w Szwajcarii. Kupiłam w Polsce nieruchomość i chcę się do niej wkrótce przeprowadzić. Teraz ją remontuję.jakiego urzędu muszę złożyć wniosek VZM-1?
W.B.: - Osoba fizyczna, która nie mieszka w Polsce, składa taki wniosek do III Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

- Wniosek VZM-1 zaniosłam w październiku tego roku. Kiedy urząd skarbowy zwróci mi pieniądze?
E.K.: - Jeśli jest wypełniony prawidłowo, urząd zwróci wykazaną kwotę bez wydawania decyzji. Wtedy wypłata następuje w terminie do czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zaś będzie musiał sam wydać decyzję, na co ma również cztery miesiące, zwrot nastąpi do 25 dni od dnia jej doręczenia.

Podstawy prawne:
* Ustawa z 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - dotyczy wydatków poniesionych do końca 2013 roku.
* Ustawa z 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - dotyczy wydatków poniesionych po 1 stycznia 2014 roku oraz terminów wniosków składanych za poprzednie lata.Od przyszłego roku już nie odliczymy VAT-u od materiałów budowlanych.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrot VAT za materiały budowlane 2013 - ostania szansa [ważne pytania i odpowiedzi] - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu