Spis treści
14. emerytura będzie gwarantowana ustawą
Szef rządu zapowiedział na konferencji prasowej, że już w tym roku 14. emerytura będzie zagwarantowana ustawą.
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, wskazał, że w najbliższych dniach projekt ustawy pojawi się w wykazie prac rządu. Po posiedzeniu w gabinecie premiera trafić ma do Sejmu.
- Do końca pierwszego kwartału mamy nadzieję zamknąć już ten proces legislacyjny, aby 14. emerytura była zagwarantowana, dzięki wiarygodności PiS, w naszym systemie prawnym – mówił premier.
Dodał, ze wypłaty 14. emerytury rozpoczną się mniej więcej podobnie jak w zeszłym roku (sierpień bądź wrzesień).
Ile osób dostało dotychczas „czternastkę”?
Czternasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wypłacane z urzędu, które weszło w życie 8 marca 2021. Jak poinformował ZUS, „czternastkę” miało otrzymać w 2022 roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostało wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.
Kto otrzymuje 14. emeryturę?
Czternasta emerytura przysługuje osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń jest zawieszone.
Rozwiązanie dotychczas stosowane było w kontekście:
- emerytur i rent w systemie powszechnym,
- rolników,
- służb mundurowych,
- emerytur pomostowych,
- świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
- rent socjalnych,
- nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
- rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
- rent inwalidów wojennych i wojskowych.
W sytuacji, gdy jedna osoba będzie miała prawo do kilku świadczeń, otrzyma jedno, dodatkowe świadczenie roczne. 14. emeryturę rząd dołożył także do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.
