Spis treści
Reforma emerytalna z 1999 roku i jej skutki
Reforma emerytalna z 1999 roku wprowadziła istotne zmiany w polskim systemie emerytalnym. Kluczową zmianą było przejście z systemu zdefiniowanego świadczenia na system zdefiniowanej składki. W wyniku tej reformy usunięto większość branżowych przywilejów emerytalnych, co ograniczyło możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski przypomniał, że nowym systemem zostały objęte osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku. Dla wielu z nich, zwłaszcza tych urodzonych pod koniec lat 40. oraz w latach 50., zmiana ta była niekorzystna.
– Nowym systemem zostały objęte osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku. Dla części ubezpieczonych, w tym, w szczególności tych urodzonych pod koniec lat 40 oraz w latach 50, zmiana systemu emerytalnego była z reguły niekorzystna – powiedział Gajewski.
Aby złagodzić skutki tej reformy, ustawodawca wprowadził przywileje, które umożliwiały przechodzenie na wcześniejsze emerytury na zasadach obowiązujących w starym systemie. Po kilku latach pobierania wcześniejszej emerytury, możliwe było wystąpienie o emeryturę powszechną.
Problem z łączeniem systemów emerytalnych
Łączenie dwóch systemów emerytalnych doprowadziło do sytuacji, w której im dłużej świadczeniobiorca pobierał wcześniejszą emeryturę, tym większa była jego emerytura powszechna. W 2012 roku wprowadzono zmiany, które miały na celu rozwiązanie tego problemu poprzez pomniejszenie podstawy emerytury powszechnej o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur.
– Z czasem okazało się, ze łączenie tych możliwości, a zatem dwóch systemów emerytalnych (...) doprowadziło do tego, że im dłużej świadczeniobiorca pobierał emeryturę wcześniejszą, tym większa była jego emerytura powszechna – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Jednak przepis ten wszedł w życie z półrocznym vacatio legis, co oznaczało, że osoby pobierające wcześniejsze emerytury przed jego wejściem w życie nie mogły przewidzieć, jak wpłynie to na ich przyszłe świadczenia.
– Problem w tym, że przepis ten wszedł w życie z półrocznym vacatio legis i znalazł zastosowanie do wszystkich emerytów, którzy przed jego wejściem w życie pobierali emerytury wcześniejsze, a nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. W chwili ustalenia swojego prawa do emerytury wcześniejszej nie mogli, więc przewidzieć, w jaki sposób pobieranie tej emerytury przełoży się na wysokość ich przyszłej emerytury powszechnej – zaznaczył Gajewski.
Nowy projekt ustawy daje szansę na wyższe świadczenia
Nowy projekt ustawy przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej przewiduje, że emeryci, którzy pobierali wcześniejsze emerytury przed 6 czerwca 2012 roku, będą mogli ponownie ustalić wysokość swoich emerytur powszechnych. Dzięki temu nie będą one pomniejszane o wcześniej pobrane świadczenia.
– Ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej nastąpi na datę zgłoszenia wniosku o tę emeryturę, a jeśli ktoś tego wniosku nie złożył (...), to takie osoby będą mogły sobie ponownie ustalić wielkość emerytury powszechnej na datę osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – powiedział Gajewski.
Nowe przepisy mają na celu ostateczne rozwiązanie problemu pokrzywdzenia grup emerytów przez sposób wejścia w życie art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Projekt ten uzyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu oraz zapewnione finansowanie przez ministerstwo finansów.
– W ten sposób ostatecznie zostanie rozwiązany problem pokrzywdzenia grup emerytów przez sposób wejścia w życie art, 25 ust. 1b ustawy emerytalnej nie tylko w stosunku do rocznika 1953 – powiedział Gajewski.
Dzięki nowym przepisom emeryci mogą liczyć na wyższe świadczenia, które zostaną przewaloryzowane do czerwca 2026 roku. Ponowne ustalenie emerytury powszechnej nastąpi z urzędu, co oznacza, że emeryci nie będą musieli składać odrębnych wniosków.
– Ten projekt nie jest tylko zamierzeniem legislacyjnym ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, ale uzyskał on wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu, zostało zapewnione finasowanie przez ministerstwo finansów i w najbliższych dniach projekt ten zostanie skierowany od uzgodnieni resortowych – zapowiedział.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
