19 tysięcy stron nowych przepisów w UE. Nadmiar regulacji szkodzi firmom

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Polska, jako kraj przewodniczący w Radzie UE, podejmuje działania mające na celu uproszczenie regulacji i wzmocnienie pozycji gospodarczej Unii Europejskiej.
Polska, jako kraj przewodniczący w Radzie UE, podejmuje działania mające na celu uproszczenie regulacji i wzmocnienie pozycji gospodarczej Unii Europejskiej. Adam Jankowski/Polska Press
Polski rząd apeluje do Komisji Europejskiej o uproszczenie przepisów, które hamują rozwój przedsiębiorstw i osłabiają konkurencyjność gospodarek unijnych. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk zwraca uwagę na rosnącą liczbę regulacji i ostrzega, że bez śmiałych zmian europejski biznes nie wytrzyma.

Spis treści

Nadmiar regulacji a konkurencyjność

Podczas konferencji w kancelarii premiera, poświęconej podsumowaniu prac Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji, minister Krzysztof Paszyk zwrócił uwagę na problem nadmiernej regulacji w unijnym prawie gospodarczym.

Podczas poprzedniej kadencji Rady (UE) powstało 19 tys. stron nowego prawa lub nowelizacji. To szokujące. Nie da się w ten sposób zwiększyć konkurencyjności gospodarek krajów unijnych - zauważył Paszyk.

Minister podkreślił, że tak duża liczba nowych przepisów stanowi poważne wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy muszą dostosować się do zmieniających się regulacji. Zasugerował, że uproszczenie przepisów jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności gospodarek unijnych.

Postulaty przedsiębiorców przekazane Komisji Europejskiej

Minister Paszyk poinformował, że postulaty dotyczące uproszczenia przepisów, zgłaszane przez przedsiębiorców, zostały przekazane kluczowym przedstawicielom Komisji Europejskiej podczas spotkania w Warszawie.

Jeśli nie doprowadzimy do śmiałych zmian, biznes nam tego nie daruje. Takie nastawienie jest wyczuwalne w instytucjach europejskich - zauważył Paszyk.

Wiceminister w KPRM, Ignacy Niemczycki, dodał, że Rada Przedsiębiorców zgłosiła rekomendacje dotyczące wzmocnienia konkurencyjności UE, obniżenia cen energii, transformacji energetycznej, cyfryzacji i innowacji, a także wsparcia dla Ukrainy i zarządzania migracją.

Wyzwania polityki transatlantyckiej

Minister Paszyk zwrócił uwagę na nowe uwarunkowania w polityce transatlantyckiej, które wymagają od Unii Europejskiej budowania odporności wobec działań państw trzecich, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny.

Tak jak powiedział premier Tusk (Donald Tusk - PAP), nie możemy sobie pozwolić na nerwowe ruchy. Niezbędna jest również solidarność krajów europejskich - nie możemy się dać podzielić - wskazał Paszyk.

Minister podkreślił, że Polska czeka na propozycje nowej administracji amerykańskiej dotyczące przyszłości współpracy gospodarczej, a większość krajów unijnych podziela pogląd Polski w tej kwestii.

Uproszczenie regulacji krajowych

Minister Paszyk zaznaczył również konieczność uproszczenia regulacji gospodarczych w prawie krajowym, co jest jednym z priorytetów jego resortu.

Ja ten proces w MRiT prowadzę. To żmudny proces, ale jest determinacja - zapewnił Paszyk.

Minister zapowiedział wprowadzenie rozwiązań ograniczających kontrole, którym poddawani są przedsiębiorcy, wskazując na ich nadmiar i dotkliwość.

Dobra praktyka tworzenia prawa

Kolejnym obszarem, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jest wprowadzenie dobrych praktyk w tworzeniu prawa.

Mówimy o minimum półrocznym vacatio legis, obowiązkowych konsultacjach, zasadzie +one in, one out+ (dodaniu każdego obowiązku nakładanego na firmy musi towarzyszyć likwidacja innego obciążenia - PAP). To budzi duży opór, ale bez tego nie będę mógł się przedsiębiorcom pokazać. Tego wymaga poprawa kondycji polskich firm - podsumował Paszyk.

Minister podkreślił, że wprowadzenie tych zmian jest niezbędne do poprawy kondycji polskich przedsiębiorstw i zwiększenia ich konkurencyjności na rynku unijnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu