20 lat Polski w UE. Fundusze Europejskie wspierają rozwój polskich firm

Materiał informacyjny Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) niezmiennie od 20 lat jest jednym z głównych dystrybutorów Funduszy Europejskich. Do tej pory przekazała przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego, poymysłodawcom, ośrodkom innowacji tworzącym platformy startowe czy programy akceleracyjne, a także podmiotom świadczącym usługi szkoleniowe i doradcze, niemal 55,2 mld zł!

Za nami 20 lat rozwoju gospodarczego i społecznego przy wsparciu środków unijnych. Rezultaty najlepiej oddają liczby. Tylko za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zawarto ok. 34 tys. umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na kwotę niemal 55,2 mld zł.

Rozwinąć skrzydła dzięki Funduszom Europejskim

Innowacyjny biznes, wdrażanie nowatorskich rozwiązań, podejmowanie rynkowych wyzwań – to na pewno cechy, którymi kierują się przedsiębiorcy korzystający ze środków unijnych. W minionych latach programy wspierały polskie firmy, umożliwiając im uzyskanie unijnych dotacji na rozwój innowacyjnych startupów, ekspansję na rynki międzynarodowe, kreatywne wzornictwo oraz tworzenie nowatorskich produktów, bazujących na osiągnięciach badań i rozwoju. Ponadto wspomagały samorządy w dążeniu do zrównoważonej mobilności miejskiej i rozbudowie infrastruktury drogowej. Środki z takich programów jak Inteligentny Rozwój (POIR) czy Polska Wschodnia (POPW) stały się impulsem dla tysięcy przedsiębiorców, generując znaczący rozwój gospodarczy oraz ich konkurencyjność na arenie globalnej. Łącznie w ramach powyższych programów Agencja zawarła z przedsiębiorcami ponad 12,7 tys. umów i przekazała na realizację projektów ponad 14 mld zł dofinansowania.

Wśród nich znajdziemy innowacyjny system optymalizacji energii – pomysł startupu PROGNOSIS. Dzięki środkom z POPW stworzono klucz do zarządzania energią, oferujący kontrolę nad fakturami i identyfikację oszczędności. Inne rozwiązanie, tym razem nie w świecie IT, a w medycynie opracował zespół z Medical Inventi. Ich produkt Flexioss, czyli „sztuczna kość”, to nowoczesny preparat implantacyjny (kościozastępczy) trzeciej generacji do zastosowań w ortopedii, traumatologii narządu ruchu, chirurgii stomatologicznej oraz weterynarii. Materiał wykorzystywany jest na rynku zagranicznym.

Z wielu realizacji projektów możemy korzystać w życiu codziennym. Kreatywny design – na to postawiły m. in. firma POL-MAK czy RC Design. Pierwsza z nich dzięki wsparciu z Programu Polska Wschodnia wprowadziła makarony pełnoziarniste z mąk mieszanych Pol-Mak, o nowych kształtach, z zamknięciem opakowania typu struna, umożliwiającym ponowne zamknięcie torebki. Druga otrzymała dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój na opracowanie nowego projektu wzorniczego i wdrożenie nowej gamy mebli katalogowych, inspirowanych elementami otaczającego świata, takimi jak: fale oceanu, melodia, motoryzacja czy jachty.

Jak pokazują powyższe przykłady warto się zainspirować i sprawdzić, co czeka obecnie na firmy.

Co nowego? Perspektywa 2021–2027

W 2024 r. PARP jest zaangażowana we wdrażanie instrumentów wsparcia polityki spójności na lata 2021–2027 w ramach trzech krajowych programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) (budżet PARP: 2,82 mld euro); Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) (budżet PARP: 1,37 mld zł) i Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) (budżet PARP: 1,39 mld euro). Ponadto w ofercie Agencji znajdą się również środki na inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) (budżet PARP: ok. 1,62 mld zł) – kompleksowego programu reform, stanowiącego odpowiedź na kryzys wywołany pandemią.

W ramach realizacji programów na lata 2021–2027 (w tym KPO) w bieżącym roku planowane jest ogłoszenie 24 naborów na blisko 4,80 mld zł dofinansowania.

W ramach działań w FENG planowana jest m.in. realizacja kompleksowych projektów o charakterze B+R lub wdrożeniowym czy działania na rzecz rozwoju start-upów. Przewidziano również instrumenty dla klastrów oraz instytucji otoczenia biznesu, a także działania ukierunkowane na internacjonalizację.

W programie dla Polski Wschodniej kontynuowana będzie pomoc dla platform startowych. Ponadto przewidziano również wsparcie dla MŚP w zakresie realizacji procesów wzorniczych, konkursy w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego oraz projekty dotyczące automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych w polskich firmach.

W programie FERS będą podejmowane działania na rzecz rozwoju kompetencji związanych z gospodarką nisko- i zeroemisyjną, w tym gospodarką o obiegu zamkniętym.

W ramach KPO planowana jest realizacja działań przyczyniających się do lepszej gospodarki materiałowej, zwiększenia efektywności energetycznej i ewolucji firm w kierunku zero waste oraz wsparcie firm sektora HoReCa na rozszerzenie lub dywersyfikację ich działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu