500 plus w formie rzeczowej zamiast przelewu? Tak, jeśli wydajesz środki niezgodnie z przeznaczeniem. Jak duża jest to skala? ZUS podał dane

Maciej Badowski
Maciej Badowski
ZUS podał, że do zamiany wypłaty środków z 500 plus na formę rzeczową doszło „w przypadku 65 osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego".
ZUS podał, że do zamiany wypłaty środków z 500 plus na formę rzeczową doszło „w przypadku 65 osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego". 123RF
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, w ilu przypadkach środki przyznawane w ramach 500 plus były marnotrawione, czyli wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem. – Prawo pozwala interweniować, jeśli środki z 500+ są przeznaczane niezgodnie z prawem lub są marnotrawione – napisał ekonomista Rafał Mundry, który wystąpił do ZUS o takie dane. Jak duża jest to skala? Kiedy może nastąpić taka zamiana?

Spis treści

Wypłata 500 plus w formie rzeczowej. Jak duża jest to skala?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na zapytanie ekonomisty Rafała Mundrego poinformował, że do zamiany wypłaty środków z 500 plus na formę rzeczową doszło „w przypadku 65 osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego”.

Ośrodki pomocy społecznej ustaliły, że świadczenie to jest wydatkowane niezgodnie z celem lub marnotrawione – wyjaśniono.

Jednocześnie dodano, że „zakład nie posiada danych w zakresie województw, w których stwierdzono te przypadki oraz liczby dzieci, których rodzice wydatkowali świadczenie niezgodnie z jego celem lub je marnotrawili”.

– Jak na 7 mln dzieci otrzymujących 500+ to BARDZO mało. Co cieszy – napisał ekonomista. – I pokazuje, że prawo pozwala interweniować, jeśli środki z 500+ są przeznaczane niezgodnie z prawem lub są marnotrawione – dodał.

Wypłacania świadczenia w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług. Co to oznacza?

Jak możemy przeczytać na stronach rządowych, cel świadczenia wychowawczego wskazany jest w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. „Celem tym jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych” – wyjaśniono.

Wnioski o 500+ można wysyłać tylko elektronicznie, za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.

Wniosek o 500 plus 2023. Rozpoczął się nowy okres świadczeni...

Ww. ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zawiera jednak możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych, wyjątkowych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub wydatkowaniu świadczenia niezgodnie z jego celem. Rozwiązania te określa art. 9 ww. ustawy, zgodnie z którym, w przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług – czytamy.

Dalej podkreślono, że „w przypadku marnotrawienia świadczenia wychowawczego, organ wypłacający to świadczenie może zatem zamienić jego wypłatę pieniężną na pomoc nie tylko w formie rzeczowej, tj. np. żywność, ubrania, lekarstwa, itp., ale także na pomoc rodzinie w formie opłacania usług, tj. np. opłacanie kursów językowych, żłobka, przedszkola, basenu, teatru, kosztów internatu, wykupienie obiadów, czy czynszu, itp.”

500 plus zostanie zastąpione przez 800 plus?

Na początku czerwca br. aa stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci,który zakłada zwiększenie do 800 zł świadczenia 500 plus.

Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. – wskazano i dodano, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu