Jest gotowy projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach. Świadczenie ma na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci- napisano w uzasadnieniu.

Przeczytaj także:

Emerytura dla matek i ojców z co najmniej 4 dzieci

Projekt ustawy jest realizacją zapowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego w części dotyczącej uhonorowania osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Świadczenie ma być przyznane:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Emerytura dla matek z 4 dzieci. Rząd proponuje przyznanie tzw. matczynej emerytury osobom, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury.

- Jeżeli chodzi o sprawy demograficzne, to ja jestem gotowy poprzeć nie tylko emeryturę dla kobiet z czwórką dzieci, ale nawet wyłączanie światła na dwa wieczory w tygodniu- mówi AIP Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Sytuacja Polski w zakresie demografii jest dramatyczna. Potrzebny jest kompleksowy plan demograficzny, łącznie z ustaleniem generalnej strategii.

Zdaniem eksperta emerytury dla kobiet z czwórką dzieci, to minimalny komponent takiego programu. Musimy zachęcić Polaków do powrotów z emigracji czy przyjmowanie imigrantów do Polski. Jak tłumaczy Kaźmierczak, są to działania "na szybko" ponieważ tak trzeba działać.