60 sekund biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu

Maciej Badowski AIP
AIP
Utrzymująca się w II kwartale 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 7 proc. sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. Do tego dochodzi obniżenie wieku emerytalnego.

W czerwcu br. stopa bezrobocia spadła do 7,2 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu. Dane za czerwiec potwierdzają trwającą od początku roku systematyczną poprawę na rynku pracy. Co prawda dynamika spadku bezrobocia wyhamowuje i wyniosła 1,5 pkt. proc. r/r wobec 2 pkt proc r/r w styczniu, ale nadal pozytywne informacje płyną ze wszystkich województw.

Polska będzie miała wielki problem z ubytkiem ludzi wkraczających na rynek pracy, czyli grozi nam dość szybki deficyt na rynku pracy. Będziemy musieli importować siłę roboczą, będziemy musieli się otwierać na obywateli innych krajów, np. z Ukrainy. To będzie problem, który może być hamulcem wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Należy pamiętać o tym, ze długowieczność Polaków wzrasta, szczególnie po 1989 roku, z czego oczywiście należy się cieszyć. Ale z drugiej strony ma to swoje reperkusje dla systemu emerytalnego- mówi w rozmowie z AIP Janusz Steinhoff, były Minister Gospodarki.

Problem z zapełnieniem wakatów zgłaszany jest już w co trzecim przedsiębiorstwie, a jeszcze więcej firm informuje o trudnościach ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach.
Wzrost zatrudnienia wynika także ze wzrostu zapotrzebowania na pracowników w przedsiębiorstwach publicznych, które jeszcze w 2016 r. wyraźnie redukowały zatrudnienie.

- System emerytalny zaczyna być jednym z największych zagrożeń rozwoju gospodarczego w Polsce- podsumowuje Steinhoff.

Największym wyzwaniem dla polskiego rynku pracy jest kurcząca się podaż pracowników. Przyczyną jest pogłębiający się deficyt młodych wchodzących na rynek pracy oraz bardzo niski poziom aktywności zawodowej.

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dbać o siebie

TRZEBA SKOŃCZYĆ Z WYDAWANIEM POZWOLEŃ DLA UKRAIŃCÓW  na pracę w Polsce.

k
kiedy MIESZKANIE PLUS ?

niestety pracujemy ciężko i tylko za przysłowiową miskę zupy, bo na dach nad głową już nie wystarcza tych zarobków.

r
robole pl

Właśnie dlatego, że mamy tanią siłę roboczą to przedsiębiorcy nie kupują nowoczesnych maszyn i nie szukają żadnych innowacji - bo przecież robole zrobią wszystko ręcznie i za marne pieniądze.

p
precz z wyzyskiem !

Zyskobiorcy nie chcą należycie płacić za pracę, więc Polacy muszą wyjeżdżać za granicę, dlatego robią taką propagandę, że jakoby brakowało ludzi do pracy. 

G
Gość

Bzdura. Nadchodzi era automatyzacji i robotyzacji, 40% zatrudnionych w najbliższych latach będzie zbędnych. Problemem nie będzie brak rąk do pracy a ich nadmiar.

Nie zapominajmy także że we wszelkich urzędach siedzi kilkaset tysięcy urzędników. Zmniejszenie ich liczby co najmniej o połowę nie spowoduje żadnych utrudnień w życiu obywateli.

G
Gość
przez nienażartych kapitalistów-gangsterów, takich wilków z wall street demolujących dla własnej korzyści wszystkie kraje. kiedyś nie skończy się na hamburskich burdach i zacznie być normalniej.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu