60 sekund biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu

Maciej Badowski AIP
AIP
Utrzymująca się w II kwartale 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 7 proc. sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. Do tego dochodzi obniżenie wieku emerytalnego.

W czerwcu br. stopa bezrobocia spadła do 7,2 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu. Dane za czerwiec potwierdzają trwającą od początku roku systematyczną poprawę na rynku pracy. Co prawda dynamika spadku bezrobocia wyhamowuje i wyniosła 1,5 pkt. proc. r/r wobec 2 pkt proc r/r w styczniu, ale nadal pozytywne informacje płyną ze wszystkich województw.

Polska będzie miała wielki problem z ubytkiem ludzi wkraczających na rynek pracy, czyli grozi nam dość szybki deficyt na rynku pracy. Będziemy musieli importować siłę roboczą, będziemy musieli się otwierać na obywateli innych krajów, np. z Ukrainy. To będzie problem, który może być hamulcem wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Należy pamiętać o tym, ze długowieczność Polaków wzrasta, szczególnie po 1989 roku, z czego oczywiście należy się cieszyć. Ale z drugiej strony ma to swoje reperkusje dla systemu emerytalnego- mówi w rozmowie z AIP Janusz Steinhoff, były Minister Gospodarki.

Problem z zapełnieniem wakatów zgłaszany jest już w co trzecim przedsiębiorstwie, a jeszcze więcej firm informuje o trudnościach ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach.
Wzrost zatrudnienia wynika także ze wzrostu zapotrzebowania na pracowników w przedsiębiorstwach publicznych, które jeszcze w 2016 r. wyraźnie redukowały zatrudnienie.

- System emerytalny zaczyna być jednym z największych zagrożeń rozwoju gospodarczego w Polsce- podsumowuje Steinhoff.

Największym wyzwaniem dla polskiego rynku pracy jest kurcząca się podaż pracowników. Przyczyną jest pogłębiający się deficyt młodych wchodzących na rynek pracy oraz bardzo niski poziom aktywności zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu