Spis treści
– Już pod koniec ubiegłego roku widzieliśmy mocniejszy ruch wśród firm dlatego uważamy, że inwestycje będą rosły w kolejnych kwartałach. W III kwartale spodziewamy się, że wyniosą one już 10 proc., a w ostatnim kwartale tego roku 12,5 proc. Myślę, że całym 2025 roku wyniosą one 8,7 proc. wobec 1,5 proc. w 2024 roku – powiedział Strefie Biznesu Piotr Bujak.
Jego zdaniem wraz z większym napływem środków z KPO i funduszy unijnych to wszystko przełoży się na wyższą dynamikę wzrostu gospodarczego w tym roku.
– Myślę, że w tym roku wzrost PKB w Polsce przyspieszy do 3,5 proc., a może będzie to nawet więcej – dodał Bujak.
W 2023 roku PKB wzrosło w Polsce o 0,1 proc., a w 2024 roku było to 2,9 proc.
Plany Niemiec i Unii Europejskiej ws. obronności podbiją PKB
Według niego długoterminowe nadzieje niosą coraz bardziej realne planu unijnych działań sprzyjających inwestycjom i rozwojowi potencjału przemysłu obronnego.
– Szacujemy, że nowy pakiet wydatków na infrastrukturę i obronność w Niemczech o wartości 500 mld euro może w dłuższej perspektywie podbić wzrost gospodarczy Polski średnio o 0,2 pkt proc., ale ten wpływ w 2025 roku może być jeszcze nie zauważalny – powiedziała także Marta Petka-Zagajewska dyrektor biura analiz makroekonomicznych w PKO BP.
Inflacja i stopy procentowe w dół
– Niebawem inflacja zbliży się do poziomu 3,5 proc., a na koniec roku może być już poniżej 3 proc. Dlatego uważamy, że w II połowie roku, prawdopodobnie od lipca Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych i szacujemy, że łącznie w tym roku zredukuje o 75 pkt. Baz. (do 5 proc. w przypadku głównej stopy procentowej) a w kolejnym roku o 100 pkt baz. – powiedział Strefie Biznesu Piotr Bujak.
Według niego w tym roku sytuacja na rynku pracy będzie nietypowa, bo z jednej strony przyniesie ożywienie popytu na pracę, ale też hamowanie dynamiki płac.
– Oczekujemy, że w I kwartale tego roku dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej będzie już jednocyfrowa, a cały 2025 rok zakończy się wzrostem o 7,2 proc. wobec 13,7 proc. jaki zanotowaliśmy w 2024 roku. To będzie sprzyjać niższej inflacji – dodał główny ekonomista PKO BP.
Zdaniem ekonomistów PKO BP sytuacja sektora bankowego w Polsce jest bardzo dobra i może bez większych problemów zaspokajać potrzeby pożyczkowe budżetu jak i rosnącą akcję kredytową.
