Wysokie podatki i rola banków w gospodarce
Minister finansów Andrzej Domański zwraca uwagę na już istniejące obciążenia podatkowe sektora bankowego. Banki są jednym z największych płatników podatku CIT w Polsce, a dodatkowo obciążone są specjalnym podatkiem sektorowym.
– Banki już płacą w Polsce bardzo wysokie podatki. Są - jeżeli chodzi o sektory gospodarki - największym płatnikiem. To jest z CIT-u ponad 13 mld zł (...), mamy jeszcze osobny podatek już nałożony na banki, to jest ponad 6 mld zł dodatkowego świadczenia – poinformował w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia minister finansów Andrzej Domański.
Domański podkreśla, że sektor bankowy jest kluczowy dla finansowania polskiej gospodarki. W Polsce brakuje rozwiniętych funduszy inwestycyjnych i private equity, które w innych krajach pełnią tę rolę.
– Nie mamy rozwiniętych funduszy inwestycyjnych, nie mamy rozwiniętych funduszy typu private equity, które w innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, finansują przedsiębiorstwa – powiedział minister finansów.
Zyski banków i wysokie stopy procentowe
Minister Domański przyznaje, że zyski banków są obecnie wysokie, ale przypisuje to wysokim stopom procentowym ustalanym przez Radę Polityki Pieniężnej. Prognozy analityków wskazują na spadek stóp procentowych, co wpłynie na zmniejszenie zysków banków.
„Wyniki i zyski sektora bankowego są faktycznie wysokie", zaznaczając jednak, że źródłem tych wyników są wysokie stopy procentowe, o których decyduje Rada Polityki Pieniężnej.
Domański zauważa również, że duża część zysków banków kontrolowanych przez państwo trafia do budżetu, co jest dodatkowym argumentem przeciwko nowemu podatkowi.
„Ponad 50 proc. aktywów sektora bankowego w Polsce to banki kontrolowane przez państwo, dlatego zyski tych banków trafiają w tej czy w innej formie w bardzo dużej mierze do budżetu".
Propozycja nowego podatku
Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz proponuje wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków, argumentując, że takie rozwiązania zostały już wprowadzone w innych krajach europejskich.
– Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski, a jest przecież coś takiego jak podatek od nadzwyczajnych zysków. On może być jednorazowy, wprowadzony na rok, potem ewentualnie przedłużany. Taki podatek wprowadziły Czechy, coś takiego zrobiły Włochy, Hiszpania. I w obecnej sytuacji geopolitycznej coś podobnego powinna zrobić Polska - opodatkować banki od tych nadmiarowych zysków – wskazała ministra w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu".
Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że celem podatku jest redystrybucja zysków banków na potrzeby społeczne, takie jak obronność i zdrowie, co mogłoby również wpłynąć na strategie dochodowe banków.
źródło: PAP
