Spis treści
Wdowie emerytury potrzebne, ale kosztowne
Jeszcze w poprzednim Sejmie i w kampanii wyborczej głośno wybrzmiewał pomysł Lewicy o konieczności wprowadzenia w Polsce tzw. emerytur wdowich. Obywatelski projekt dwukrotnie trafiał do Sejmu, a pomysłodawcy chcieli, aby wdowiec miał możliwość powiększenia swojego świadczenia emerytalnego o 50 proc. emerytury po zmarłym małżonku.
Gdy odchodzi najbliższa osoba, najpierw jest żałoba. Ale potem wraca proza życia. Czynsz nie maleje o połowę, podobnie jak rachunki za prąd, czy gaz. Renta wdowia to ochrona seniorów przed biedą i szansa na godną starość - mówił Włodzimierz Czarzasty z Lewicy w czasie kampanii wyborczej.
Obecnie także największe ugrupowanie przyszłej koalicji rządowej popiera ten pomysł. Koalicja Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem wpisała projekt rent wdowich do 100 konkretów na 100 dni nowego rządu. Niemal cała koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy popiera to rozwiązanie i wskazuje je jako konieczne dla godnego życia dużej grupy seniorów.
Wszystko to brzmi pięknie, ale mówimy o comiesięcznej wypłacie połowy dodatkowego świadczenia, którą można porównać do wypłaty 13 emerytury przez 6 miesięcy w roku, a to ogromne koszty dla budżetu państwa.
Wdowie emerytury wymagają ograniczeń w 800 plus?
Sama idea wprowadzenia rent wdowich jest słuszna społeczne i popierana przez większość ekonomistów. Kwestią sporną pozostaje jednak źródło finansowania tego programu. Portal innpoland.pl rozmawiał z ekonomistą, który proponuje przede wszystkim wprowadzenie kryterium dochodowego w samych rentach wdowich, ale widzi też potencjalne źródło dodatkowych funduszy:
Wygospodarowałbym te pieniądze przykładowo z programu 500 plus, który w obecnej formule jest stricte socjalnym programem politycznym - mówi Marek Zuber, ekonomista cytowany przez innpoland.pl.
Jego zdaniem, emerytura wdowia to dobry pomysł, szczególnie w czasach ciągle rosnących kosztów życia. Dodaje też, że wprowadzenie progu dochodowego w programie 800 plus mogłoby pomóc wygospodarować środki na wypłatę dodatkowych świadczeń wdowcom.
Dlaczego mamy płacić 800 złotych osobom, których dochód jest bardzo wysoki? Projekt związany z wypłatą dodatkowych pieniędzy osobom, które zostały same w wyniku zgonu współmałżonka, jest o wiele bardziej sensowny - mówi Zuber.
Ekonomista dodaje jednocześnie, że z programu 800 plus z pewnością nikt się nie wycofa. Możliwe są jednak modyfikacje w formie np. kryterium dochodowego, aby i to świadczenie trafiało do osób faktycznie potrzebujących.
W polskim systemie prawnym obecnie funkcjonuje tzw. renta rodzinna, która zakłada możliwość pobierania renty po zmarłym małżonku, jeśli jest ona wyższa od aktualnego świadczenia wdowca.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?