Nowe świadczenie od stycznia. Skorzysta wiele osób w Polsce, ruszyło przyjmowanie wniosków

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
ZUS  przyjmuje wnioski o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione będą mogły pobierać połączone świadczenia od 1 lipca 2025 roku. Skorzysta na tym wiele osób w Polsce FOT. ILUSTRACYJNE FILIP KOWALKOWSKI/POLSKA PRESS
ZUS przyjmuje wnioski o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione będą mogły pobierać połączone świadczenia od 1 lipca 2025 roku. Skorzysta na tym wiele osób w Polsce FOT. ILUSTRACYJNE FILIP KOWALKOWSKI/POLSKA PRESS
ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o rentę wdowią. Chociaż wnioski można składać już od 1 stycznia 2025 r., to wypłata świadczenia ruszy od 1 lipca 2025 r.

Spis treści

Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią. W istocie nie jest to nowe świadczenie, ale nowe prawo do wypłaty dwóch różnych, połączonych świadczeń. Skorzyta na tym wielu seniorów w Polsce. Żeby ZUS mógł wypłacić pieniądze, najpierw trzeba wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Do wyboru są dwa rozwiązania.

Renta wdowia - renta rodzinna i 15 proc. własnego świadczenia albo własne świadczenie i 15 proc. renty rodzinnej

Osoby uprawnione mogą otrzymać 15 proc. własnego świadczenia oraz całą rentę rodzinną, która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. Druga opcja to 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia. Należy wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Co ważne, od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia zostaną  pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Renta wdowia jest też dla osób, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy,  w tym renty szkoleniowej.

Żeby otrzymać rentę wdowią, trzeba spełnić określone warunki

Wypłata renty wdowiej zależy od tego, czy wdowiec (z tego świadczenia mogą skorzystać też mężczyźni) lub wdowa spełnia łącznie następujące warunki:

  • należy mieć prawo do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku,

  • wdowa musi mieć skończone 60 lat, a wdowiec – 65,

  • wspólność małżeńska do dnia śmierci współmałżonka,

  • ustalone prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku najwcześniej w wieku 55 lat (wdowa) lub 60 lat (wdowiec),

  • nie można być obecnie w związku małżeńskim.

Ustalenie prawa do renty wdowiej zależy od faktycznego wieku wdowy lub wdowca w chwili śmierci męża czy żony. W związku z tym na przykład osoba, która owdowiała w wieku 50 lat, spełnia warunek wieku uprawniający do renty rodzinnej, jednak nie nabywa prawa do renty wdowiej.

Dla wielu osób wybór wariantu renty wdowiej, może być problematyczne. Dlatego ZUS uruchomił na swojej stronie ankietę o rencie wdowiej - to narzędzie, które najpierw pomoże sprawdzić, czy dana osoba w ogóle może skorzystać z renty wdowiej. Dostępny jest też specjalny kalkulator do wyliczenia najkorzystniejszej opcji (możemy sprawdzić, czy bardziej opłaca się nam wariant: 15 proc. naszego świadczenia i renta rodzinna, czy też drugi wariant: 15 proc. renty rodzinnej i nasze obecne świadczenie). ZUS informuje również, że w każdej swojej placówce pomoże seniorom wypełnić formalności i wybrać najkorzystniejszą opcję.

"Jeśli jesteś osobą uprawnioną do wypłaty świadczeń w zbiegu, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeśli chcesz złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie masz jeszcze konta na PUE, pomożemy Ci je założyć. Skontaktuj się z nami. Aby wybrać najkorzystniejszy wariant przysługujących świadczeń, udostępniliśmy kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną" - informuje ZUS.

Wnioski od stycznia 2025 r., a w wypłaty ruszą od lipca

Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć do ZUS wniosek na formularzu ERR.

W drugim etapie wdowa lub wdowiec powinni złożyć tzw. wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.  Wniosek jest już dostępny na stronie ZUS.

"Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie własnego świadczenia, np. emerytury" - czytamy na stronie ZUS.

Jeśli starający się o rentę wdowią ma prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o rentę wdowią nie trzeba dołączać żadnych dokumentów.

Co ważne, gdy ZUS przyzna prawo do renty wdowiej, wyższe świadczenie będzie wypłacana nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu