Andrzej Duda i Donald Tusk w USA. Spotkanie z Joe Bidenem. Jak przebiegały rozmowy?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Andrzej Duda i Donald Tusk odbyli rozmowę z Joe Bidenem. Przed spotkaniem z amerykańską głową państwa, Duda rozmawiał z kongresmenami i spikerem Izby Reprezentantów. Waszyngton zapowiedział w międzyczasie ogłoszenie pożyczki dla Polski w wysokości 2 mld. W trakcie rozmowy przedstawicieli Polski i USA Joe Biden zapewnił, że "zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne".

Spis treści

Prezydent po spotkaniu w Białym Domu

Prezydent Andrzej Duda powiedział na późniejszej konferencji prasowej, że rozmowy w Białym Domu przebiegły w podniosłej i miłej atmosferze. "Przeprowadziliśmy rozmowę na temat bezpieczeństwa, o tym głównie mówiliśmy z panem prezydentem Joe Bidenem, o sytuacji w naszej części Europy, oczywiście także i sytuacji wojennej na Ukrainie" - poinformował.

Dodał, że prezydent Biden pytał, jak Polska ocenia sytuację na Ukrainie, jak dzisiaj wygląda linia frontu. "I jak naszym zdaniem będzie wyglądała przyszłość, jeżeli chodzi o wojnę i szanse Ukrainy" - dodał prezydent.

Jak przekazał, powiedział podczas spotkania, że ogromne znaczenie ma pomoc, która jest przekazywana Ukrainie i że fundamentalna dla możliwości obrony Ukrainy.

Duda poinformował, że mówił też prezydentowi Bidenowi o inicjatywie, żeby zaproponować sojusznikom w NATO podniesienie wydatków na obronność do 3 proc. PKB.

"To nie chodzi tylko o to, ile będziemy wydawali na zakupy zbrojeniowe, to chodzi także o to, czy uda nam się w Europie w ogromnej części odbudować przemysł zbrojeniowy, czy uda nam się w miarę szybko wyprodukować wystarczające ilości amunicji po to, by zabezpieczyć nasze kraje i ewentualnie, by móc pomagać także tym, którzy potencjalnie mogą zostać zaatakowani" - podkreślił prezydent Duda.

"Nie ma żadnych wątpliwości, że odrodził się rosyjski imperializm i trzeba temu w sposób zdecydowany przeciwdziałać. Ten rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, też dzisiaj na tym spotkaniu o tym mówiliśmy" - powiedział prezydent Duda.

Premier o rozmowie z Joe Bidenem

Premier również zdradził, czego dotyczyły rozmowy.

"To już jest tradycja, ale też nie o tradycję tu chodzi, tylko o takie oczywiste wspólne interesy. Jest zrozumiałe, że nasza rozmowa ogniskowała wokół Ukrainy, pomocy ze strony USA, UE, państw NATO. Rozmawialiśmy o tym, na ile możliwe jest szybkie odblokowanie pomocy amerykańskiej. Wymienialiśmy uwagi, w jaki sposób mobilizujemy my Polacy Unię Europejską na rzecz tej pomocy" - powiedział.

Dodał, że "imponująca była jedność poglądów przy tym stole. W każdym punkcie tej rozmowy mieliśmy wspólne stanowisko z Prezydentem Joe Bidenem i ze stroną amerykańską" oraz odniósł się do współpracy polsko-amerykańskiej.

"Oczywiście wymieniliśmy też uwagi na temat bardzo intensywnej, coraz lepszej współpracy polsko-amerykańskiej, jeśli chodzi energetykę. Jesteśmy po decyzji w kwestii pierwszej elektrowni jądrowej - trzy bloki. Myślimy także o tym, aby kontynuować współpracę z Amerykanami w tym zakresie" - oznajmił.

Czego dotyczyły rozmowy przedstawicieli Polski i USA?

W trakcie rozmów obie strony przedstawiły różne deklaracje i zapewnienia względem współpracy i sytuacji NATO oraz Ukrainy.

"Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne, zawsze mówimy, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich. My wszyscy musimy myśleć dokładnie tak samo, czekam na te rozmowy, które dzisiaj będą tu podjęte. Bardzo dziękuję wam za dzisiejszą wizytę" - powiedział Biden zwracając się do prezydenta Dudy i premiera Tuska.

Donald Tusk przypomniał, że 25 lata temu Biden jako senator uczestniczył w procesie rozszerzenia NATO.

"Chcę przypomnieć otwierające słowa Traktatu Waszyngtońskiego: strony tego traktatu są zdeterminowane, by chronić wspólne dziedzictwo cywilizacji naszych obywateli, oparte na zasadach demokracji, indywidualnej wolności i praworządności. Dziękuję, panie prezydencie, za trzymanie się tych zasad" - zwrócił się Tusk do Bidena.

Tusk dodał, że kampania prezydencka Joe Bidena w 2020 roku stanowiła inspirację dla niego i "tak wielu Polaków". "Dzisiaj w imieniu Polaków chciałbym panu przekazać jedno przesłanie: nasz kraj jest teraz stabilną demokracją. To kraj, dla którego tak bardzo ważne jest bezpieczeństwo całego regionu" - mówił szef polskiego rządu.

"Papież Jan Paweł II powiedział, że nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski. Dziś mogę powiedzieć, że nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski. Mogę również powiedzieć, że nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej i niepodległej Ukrainy" - oświadczył premier Tusk.

"Jesteśmy tu z prezydentem Dudą także po to, by po raz kolejny potwierdzić, że Polska jest i będzie solidnym i trwałem filarem społeczności transatlantyckiej, niezależnie od tego, kto w naszym kraju wygra wybory. Traktujemy nasze zobowiązania poważnie, bardziej niż ktokolwiek inny w Europie i mamy nadzieję, że żadne z partnerów NATO nie podważy naszego najważniejszego zobowiązania, którym jest art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego" - dodał.

Prezydent, odwołując się do 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO stwierdził, że "nie ma lepszego miejsca, by świętować tą wyjątkową rocznicę niż Biały Dom. To dzięki odważnym decyzjom jakie właśnie tutaj - w stolicy Stanów Zjednoczonych - podejmowali wspólnie, zarówno Demokraci, jak i Republikanie, NATO rozszerzyło się na wschód".

"Przez te 25 lat pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodnym i sprawdzonym sojusznikiem. Także wówczas, gdy nasi żołnierze walczyli ramię w ramię z amerykańskimi w Iraku i Afganistanie. Polska, jak mało który kraj na świecie, wie, że bezpieczeństwo ma swoją cenę. Dlatego przeznaczamy ponad 4 proc. PKB na utrzymanie i modernizację armii. Najwięcej procentowo w całym Sojuszu" - dodał.

Andrzej Duda zgodnie z zapowiedziami potwierdził, iż uważa, że "konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność z 2 do 3 procent PKB przez wszystkie państwa NATO. 2 procent było dobre 10 lat temu".

"Teraz potrzebujemy 3 procent, w odpowiedzi na wywołaną przez Rosję pełnoskalową wojnę za wschodnią granicą NATO" - dodał.

Zgoda na sprzedaż rakiet dla Polski

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce ponad 800 rakiet ziemia-powietrze JASSM, 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C i ponad 200 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II - podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA).

Jak podano w komunikatach ogłoszonych równocześnie z wizytą polskich przywódców w Białym Domu, Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln. W ramach pakietów wejdzie również dodatkowy, powiązany z rakietami sprzęt i wsparcie logistyczne.

Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które nabyła Polska. Będzie to już kolejny zakup amunicji tego typu, bo Polska już w poprzednich latach kupowała je od USA.

"Dodatkowe pociski pozwolą Polsce wzmocnić swoją obronność, jednocześnie zwiększając interoperacyjność wewnątrz NATO" - podano w oświadczeniu.

Tusk i Duda w Białym Domu

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk przybyli do Białego Domu na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jednym z głównych tematów rozmowy jest przyszłość NATO.

Podczas wtorkowych rozmów z prezydentem USA mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu, m.in. o Ukrainę, a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA. Ponadto, Andrzej Duda zamierza zaproponować, by państwa Sojuszu wspólnie zdecydowały o przeznaczaniu 3 proc. PKB na obronność.

Premier Tusk podkreślał wielokrotnie, że niezależnie od różnic poglądów i sporów w różnych sprawach, kwestia bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem, który łączy bez wyjątku wszystkich w Polsce. W wywiadzie dla TVN24 szef rządu zaznaczył, że wizyta jego i prezydenta w USA nie jest wizytą "celebrującą" rocznicę wejścia Polski do NATO, bo - jak mówił - nie jest to odpowiedni czas na celebrację. Jak dodał, wizyta odbywa się dlatego, że mamy sytuację wojenną - dla niektórych, i przedwojenną - dla całego świata. Tłumaczył, że w stosunku do Rosji i Ukrainy panuje w Polsce konsensus polityczny i "to jest nasz skarb".

Z kolei rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podkreślała, że przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją. Biały Dom zapowiedział ponadto, że na spotkaniu przywódcy USA i Polski skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie. Tematem spotkania będzie również „strategiczne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz wspólne zaangażowanie na rzecz wartości demokratycznych”.

O wynikach spotkania prezydent Duda i premier Tusk poinformują na briefingach prasowych.

Prezydent po spotkaniu z kongresmenami

Po spotkaniu z kongresmenami w wystąpieniu dla mediów Andrzej Duda powiedział, że były to "bardzo ciekawe i dobre rozmowy".

"To jest najważniejsze: ten przekaz, że te relacje są znakomite i budujemy je niezależnie od tego, kto w danym momencie rządzi, kto jest prezydentem w Stanach Zjednoczonych, kto jest prezydentem w Polsce, jaka jest większość w parlamencie" - powiedział prezydent. "Budujemy te relacje; te 25 lat obecności Polski w NATO, ten cały czas po 1989 roku, kiedy budujemy ten sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, to wszystko pokazuje te bardzo silne więzi" - dodał.

Prezydent powiedział, że w rozmowach z amerykańskimi politykami poruszał temat sytuacji bezpieczeństwa Polski, takiej, jaka ona dzisiaj jest i jakie są dzisiaj jej wymagania".

"Muszę powiedzieć, że z satysfakcją przyjąłem bardzo pozytywne odniesienie się do tej propozycji, którą zgłosiłem, żeby w NATO wydatki na obronność zostały podniesione z 2 do 3 proc. PKB" - oświadczył prezydent.

Podczas konferencji prasowej prezydent poinformował również, że jego głównym przekazem podczas rozmów była konieczność wsparcia Ukrainy.

"Akcentowałem, że nie wolno pozwolić na to, by Putin zwyciężył, bo to rozbudzi tylko rosyjski imperializm i wtedy na pewno poziom niebezpieczeństwa jeszcze się zwiększy. Ten imperializm rosyjski musi zostać zatrzymany i to jest ogromnie ważne zadanie dla NATO ze Stanami na czele" - powiedział Duda.

Prezydent zaznaczył, że w rozmowach wskazywał, że nasze bezpieczeństwo zależy od wsparcia Ukrainy.

"Ukraińcy zasługują na wsparcie, bo ich bohaterska obrona przed rosyjską inwazją musi budzić szacunek. Dzisiaj tylko to, że ukraińska armia będzie dysponowała nowoczesną, zachodnią i amerykańską technologią walki i obrony może dać Ukrainie możliwość przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść" - podkreślił.

"Dziękowałem za obecność amerykańską w Polsce, za decyzje, którymi Kongres aprobował nasze zakupy najnowocześniejszego uzbrojenia, jakie USA oferują. Mówiłem także, że ta obecność Amerykanów w Polsce, jako gwarancja bezpieczeństwa jest absolutnie konieczna. I ma to wielkie znaczenie dla umacniania poczucia bezpieczeństwa Polaków i narodów naszej części Europy wobec tego, co dzieje się za nasza wschodnią granicą" - relacjonował.

Gigantyczna pożyczka dla Polski

Prezydent Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce pożyczki 2 mld dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - ogłosił we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"Prezydent podzieli się z przywódcami Polski (informacją), że Stany Zjednoczone planują nową bezpośrednią pożyczkę w ramach programu Foreign Military Financing (...), i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache" - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego przed wtorkową wizytą.

Jak dodał, te inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego.

Wizyta prezydenta u Spikera Izby Reprezentantów

Około 18:00 prezydent Andrzej Duda rozpoczął spotkanie ze Spikerem Izby Reprezentantów Mikem Johnsonem oraz liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem.

Spotkanie Andrzeja Dudy z kongresmenami

O godzinie 17:00 rozpoczęło się spotkanie Andrzeja Dudy z amerykańskimi kongresmenami - liderem większości w Senacie Charlesem Schumeren i liderem mniejszości Mitchem McConnellem.

Bezpieczeństwo, w szczególności w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej to główny temat rozmów polskiego prezydenta Andrzeja Dudy z liderami Republikanów i Demokratów w Kongresie.

"Będziemy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji w naszej części Europy, przyszłości - jeśli chodzi o budowę sojuszu między USA a Unią Europejską, i oczywiście przede wszystkim między USA a Polską" - zapowiedział wcześniej polski prezydent.

Andrzej Duda i Donald Tusk w USA

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem przybył do Stanów Zjednoczonych. We wtorek, w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, razem z premierem Donaldem Tuskiem spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem spotkania ma być bezpieczeństwo i przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podczas rozmów z prezydentem USA mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu, m.in. o Ukrainę, a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA. Ponadto, Andrzej Duda zamierza zaproponować, by państwa Sojuszu wspólnie zdecydowały o przeznaczaniu 3 proc. PKB na obronność.

Plan wizyty prezydenta i premiera w USA

Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Tuska z Joe Bidenem rozpocznie się o godz. 15.30 czasu lokalnego (godz. 20.30 w Polsce) w Białym Domu.

Wcześniej polski prezydent spotka się z przywódcami Republikanów i Demokratów w Kongresie. Andrzej Duda porozmawia z liderem większości w Senacie Charlesem Schumerem i liderem mniejszości Mitchem McConnellem, a później ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem.

Pełen plan wizyty prezydenta i premiera w Stanach Zjednoczonych wygląda następująco (godziny wg czasu polskiego):

  • Godz. 17:00 Spotkanie Prezydenta RP z Liderem Większości w Senacie Charlesem Schumeren i Liderem Mniejszości Mitchem McConnellem
  • Godz. 18:00 Spotkanie Prezydenta RP ze Spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz Liderem Mniejszości
  • Godz. 18:35 Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów
  • Godz. 20:30 Spotkanie Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów RP z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Josephem Bidenem Jr.
  • Godz. 20:35 Rozmowy plenarne Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów RP oraz Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki
  • Godz. 21:35 Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

źródło: i.pl / PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Andrzej Duda i Donald Tusk w USA. Spotkanie z Joe Bidenem. Jak przebiegały rozmowy? - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu