Ardanowski: Polskie rolnictwo jest w tej chwili konkurencyjne wobec rolnictwa w krajach Unii Europejskiej

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ardanowski zwrócił uwagę, że ARiMR nie rozwiązała wszystkich problemów polskiego rolnictwa.
Ardanowski zwrócił uwagę, że ARiMR nie rozwiązała wszystkich problemów polskiego rolnictwa. Marek Szawdyn
ARiMR przez 25 lat wypłaciła rolnikom wsparcie z budżetu krajowego na kwotę przekraczająca ponad 25 mld zł. - Polskie rolnictwo jest w tej chwili konkurencyjne wobec rolnictwa w krajach Unii Europejskiej, a nawet na świecie- komentował minister Ardanowski.

7 czerwca w warszawskiej siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbyła się obchody 25- lecia istnienia Agencji.

- Dzisiaj ARiMR jest największą agencją rolniczą w Unii Europejskiej. Jest także jedyną instytucją w Polsce, która rozdysponowuje europejskie środki na rolnictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, rozwój obszarów wiejskich oraz rybactwo- mówiła Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że polskie rolnictwo jest w tej chwili konkurencyjne wobec rolnictwa w krajach unii Europejskiej, a nawet na świecie. - To widać także po efektach ekonomicznych polskiego rolnictwa, choćby po eksporcie o którym już tyle razy mówiliśmy. Wszystko wskazuje, że ten rok będzie również bardzo dobry- mówił.

Podkreślał jak ważną rolę spełnia ARiMR. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić przemiany na wsi bez sprawnie działającej instytucji, która zajmuje się dystrybucją wsparcia publicznego jaką jest właśnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Dlatego podziękowania dla tej instytucji, chociaż nie wolnej od wad. Przez wielu rolników jest krytykowana za pewną powolność w rozpatrywaniu wniosków, za pewną powolność w procedurach, które zostały wypracowane czasami znajduje uzasadnienie, ale bardzo często beneficjenci, bo tak ich nazywamy, chcieliby, żeby te pieniądze przepływały bardzo szybko bez kontroli, bez sprawdzenia czy poprawność wypełnienia wniosków i ich rozliczenia jest poprawne. Tak nie będzie. To są środki publiczne, to środki nasze- mówił.

Jednocześnie Ardanowski zwrócił uwagę, że ARiMR nie rozwiązała wszystkich problemów polskiego rolnictwa. - Ktoś kto sądzi, że środki unijne to studnia bez dna z którego można korzystać- myli się. Są to środki ograniczone. Trzeba brać pod uwagę, że rolnicy korzystają ze środków z I filara, czyli płatności bezpośrednich. Natomiast ze środków inwestycyjnych, tych które były przeznaczone na modernizację gospodarstw, na maszyny czy budynki skorzystało tylko kilkanaście procent gospodarstw. To trzeba pamiętać- zaznaczył.

Szef resortu zwrócił uwagę na fakt, że niektóre gospodarstwa nie skorzystały ze środków unijnych nie dlatego, że „były głupsze, czy bardziej pasywne”. - Nie skorzystały, ponieważ nie posiadały środków na współfinansowanie. Nie miały odpowiedniej siły ekonomicznej, żeby korzystać z pomocy unijnej- mówił i zapowiedział, że w następnej perspektywie, po 2020 roku w działaniach, które teraz podejmuje resort chcą umożliwić tym rolnikom niekorzystającym wcześniej ze wsparcia inwestycyjnego skorzystanie z niego. - Środki unijne mają wspierać całe polskie rolnictwo i całą polską wieś- podsumował.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołana została 29 grudnia 1993 r. Agencja przejęła środki i mienie byłego Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa. Najpierw działania Agencji opierały się na dopłatach do oprocentowania kredytów dla rolników, poręczeń oraz gwarancji kredytowych. Dopiero po jakimś czasie ofertę rozszerzono o pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich, jak również finansowanie przedsięwzięć podnoszących kwalifikacje zawodowe mieszkańców wsi. Agencja obejmowała również akcje przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją płodów rolnych

ARiMR przekazała rolnikom w zeszłym roku wsparcie z budżetu krajowego w kwocie 1,8 mld zł. Łączne przez 25 lat wypłaciła ponad 25 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu