Asbis uruchomił w Polsce zrobotyzowaną linię opartą o AI

Marek Knitter
Służąca do klasyfikacji i sortowania urządzeń linia produkcyjna wyposażona jest w 18 zrobotyzowanych stacji roboczych i wymaga pracy tylko czterech operatorów na każdej zmianie.
Służąca do klasyfikacji i sortowania urządzeń linia produkcyjna wyposażona jest w 18 zrobotyzowanych stacji roboczych i wymaga pracy tylko czterech operatorów na każdej zmianie. fot.spółka
Breezy – spółka zależna Grupy Asbis, specjalizująca się w modernizacji i remarketingu używanych urządzeń cyfrowych - uruchamia nowoczesny zakład w Raszynie pod Warszawą.

W tym obiekcie najnowszej generacji wykorzystano zaawansowaną sztuczną inteligencję (AI) i rozwiązania robotyczne do efektywnej klasyfikacji i modernizacji używanych smartfonów. Innowacyjna linia produkcyjna daje możliwość klasyfikacji nawet 1 000 000 urządzeń i modernizacji 320 tys. smartfonów rocznie. Nowy zakład, którego powierzchnia wynosi 600 mkw, poszerza możliwości marki Breezy w zakresie precyzyjnej diagnostyki i obsługi używanych urządzeń.

Polska jest pionierem dla pozostałych rynków

- Jestem bardzo zadowolony z efektów współpracy pomiędzy ekspertami Breezy w dziedzinie re-commerce i zespołem inżynierów Asbis Robotic Solutions (AROS). To partnerstwo zaowocowało stworzeniem najnowocześniejszego, zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego typu „Industry 5.0”. To skalowalne, efektywne kosztowo rozwiązanie zapewnia spójną diagnostykę i może być replikowane w opłacalny sposób na wielu rynkach - powiedział Serhei Kostevitch, prezes Grupy Asbis, cytowany w komunikacie.


Spółka Breezy działa od czterech lat. Zdobyła dominującą pozycję na 9 rynkach w Azji Środkowej i na Kaukazie, a od 2024 r. kontynuuje rozwój swojej działalności na rynkach Unii Europejskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

- Mamy pewność, że ten rok będzie dla nas przełomowy. Wykorzystując sieć dystrybucyjną Asbis w całej UE i przy wsparciu naszych klientów, Breezy może znacząco wzmocnić swoją pozycję na rynku polskim i innych rynkach europejskich. Naszym głównym celem jest zapewnianie partnerom oraz klientom najwyższej jakości produktów i usług. Jesteśmy dumni, że nasze starania o to, aby urządzenia elektroniczne zyskały drugie życie, przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Budowanie przyszłości dla naszych dzieci stanowi dla nas ogromną motywację – powiedział Emil Okliński, prezes Breezy Polska.

Działalność Breezy w segmencie trade-in obejmuje około 4 tys. lokalizacji detalicznych w ramach partnerskiej współpracy z 45 wiodącymi sieciami detalicznymi i operatorami telekomunikacyjnymi.

Jak działa zrobotyzowana linia Breezy?

Służąca do klasyfikacji i sortowania urządzeń linia produkcyjna wyposażona jest w 18 zrobotyzowanych stacji roboczych i wymaga pracy tylko czterech operatorów na każdej zmianie. Wszystkie trafiające do zakładu urządzenia najpierw przechodzą przez stanowisko DECANT, które automatycznie wykrywa modele produktów, ich numery IMEI i numery seryjne. Tu również kasuje się z urządzeń wszystkie dane zgodnie ze standardami NIST-800-88, ładuje się baterię telefonu, wgrywa aplikację diagnostyczną i podłącza urządzenie do sieci lokalnej. Następnie przesyła dane diagnostyczne potrzebne do ukończenia procesu odnawiania do bazy danych zarządzania urządzeniami.

Po oczyszczeniu i załadowaniu na przenośnik buforowy, urządzenia przechodzą szereg zautomatyzowanych kontroli. Proces ten rozpoczyna się od wykorzystującej sztuczną inteligencję oceny wizualnej w celu wykrycia zarysowań na ekranie oraz obudowie smartfona. Następny etap to zrobotyzowane testy audio w komorze dźwiękoszczelnej z wykorzystaniem niskich, średnich i wysokich częstotliwości w celu uzyskania precyzyjnych wyników. Dalsza ocena obejmuje zautomatyzowane testy funkcji dotykowych, przycisków i kamer. Stanowisko sortujące określa następnie, czy wystarczą kosmetyczne zmiany, czy też urządzenie wymaga polerowania, wymiany baterii lub napraw elektronicznych.

- Na koniec w zautomatyzowanej kabinie fotograficznej wykonywane są wysokiej jakości zdjęcia smartfona pod sześcioma różnymi kątami. Zdjęcia te natychmiast przesyła się do cyfrowego portfolio urządzenia, co zapewnia pełną przejrzystość dla nabywców - podano w komunikacie.

Asbis Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. i wchodzi w skład indeksu mWIG40. Główny akcjonariuszem spółki jest KS Holdings Ltd posiadający 36,84 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu