Atmosfera? A może wynagrodzenie? Co tak naprawdę "trzyma" nas w pracy

Maciej Badowski AIP
Różnice pomiędzy preferencjami kobiet i mężczyzn są mniej wyraźne, niż moglibyśmy przypuszczać.
Różnice pomiędzy preferencjami kobiet i mężczyzn są mniej wyraźne, niż moglibyśmy przypuszczać. Szymon Starnawski
Faktycznie mężczyźni decydują się na dane miejsce zatrudnienia ze względy na wysokość zatrudnienia, a kobiety przede wszystkim cenią sobie relacje ze współpracownikami? Nic bardziej mylnego. Jednocześnie dużo większe rozbieżności występują pomiędzy pracownikami nie ze względu na płeć, ale na wiek.

Najczęściej wymienianymi czynnikami, które decydują o tym, że pozostajemy w danym miejscu pracy są:

  •  sympatia do swojej pracy, 
  •  zadowolenie z wynagrodzenia, 
  •  bezpieczeństwo i stabilizacja, 
  •  możliwość rozwoju.

Podejście do pracy. Kobiety vs mężczyźni

Różnice pomiędzy preferencjami kobiet i mężczyzn są mniej wyraźne, niż moglibyśmy przypuszczać. Ponad połowa ankietowanych w badaniu Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” przyznała, że dobra atmosfera i zaprzyjaźnieni współpracownicy są głównym czynnikiem spajającym z miejscem pracy. Wśród wyróżnionych kwestii znalazło się także zadowolenie z wynagrodzenia oraz możliwość rozwoju.

Kobiet przywiązują do pracy współpracownicy, wynagrodzenie i czysta sympatia do swoich obowiązków. Panie częściej niż panowie wskazywały, że w pracy trzyma ich atmosfera i współpracownicy (58 proc.) oraz to, że lubią swoją pracę (56 proc.). Co ciekawe, tylko 1/4 kobiet twierdzi, że w pracy motywacją są ciekawe projekty. Można uznać, że dla Polek, na ogólną sympatię do pracy składa się więcej czynników, niż same obowiązki. Jedynie 1/3 kobiet przyznała, że jest zadowolona z obecnego wynagrodzenia.

- Interesujące jest to, że dwie na trzy pracujące Polki deklarują, że są szczęśliwe z wykonywanej pracy, pomimo tego, że nadal kobiety w Polsce na tych samych stanowiskach zarabiają często mniej niż mężczyźni- tłumaczy Tomasz Sobierajski, socjolog, ISNS UW

Niższe zarobki kobiet mogą wynikać między innymi z pewnej tendencyjności w postrzeganiu ich na rynku pracy. Sukcesy zawodowe pań bywają częściej przypisywane szczęściu, niż ich wysiłkom czy ciężkiej pracy. Tak wynika z wyników badań Uniwersytetu Stanforda oraz raportu „Inside the Gender Pay Gap” amerykańskiego serwisu PayScale.

Mężczyźni doceniają możliwości rozwoju, szefa i realizowane projekty. Panowie, częściej niż panie, wskazywali, że elementem trzymającym ich w pracy jest możliwość rozwoju i relacje z szefem – ważne dla 1/3 ankietowanych. W przypadku kobiet, dobre relacje z przełożonym trzymają w miejscu pracy tylko 1/4 Polek.

Relacje z szefem ważne dla wszystkich

Dobra atmosfera w pracy często zależy od szefa. Jak wynika z badania, Polacy wyjątkowo cenią sobie dobre relacje z osobą, która nimi zarządza. Aż 93 proc. Polaków deklaruje, że dogaduje się ze swoim przełożonym, a blisko 80 proc. badanych twierdzi, że czuje z jego strony wsparcie.

- Menedżer pełni kluczową rolę w budowaniu zgranego zespołu. Dzisiaj coraz więcej nowoczesnych przełożonych stawia na partnerstwo, daje współpracownikom dużą swobodę, pozwala się wykazać, ale i wymaga. Dzięki temu rozwija zespół, a potencjał poszczególnych pracowników jest wykorzystywany. Mądry szef wie, że dobre relacje i obustronna komunikacja to klucz do sukcesu - wyjaśnia Sylwia Sosnowska, Human Resources Manager w Grupie Pracuj

Wraz z wiekiem zmieniają się priorytety

Dużo większe rozbieżności pomiędzy czynnikami trzymającymi pracowników w danym miejscu pracy widoczne są pomiędzy poszczególnymi generacjami. Zetki, czyli pokolenie pracowników urodzonych po 2000 roku i Millenialsi czyli osoby urodzone po 1984 r.  stawiają na ludzi i atmosferę. Iksy, czyli dzisiejsi czterdziestolatkowie, wyraźniej niż młodsi i starsi koledzy cenią bezpieczeństwo . Baby boomersi, czyli pracownicy po 50-siątce i 60-siątce, częściej niż pozostali uważają, że w swoim miejscu pracy po prostu się zasiedzieli.

Motywacje do pracy kobiet i mężczyzn są podobne - są to głównie zaprzyjaźnieni współpracownicy, dobre wynagrodzenie i czysta sympatia. Można też wyróżnić grupę pracowników (37 proc. badanych), która nie chce zmienić swego miejsca zatrudnienia, nawet, gdy pojawi się lepsza propozycja. Największe rozróżnienie wśród Polaków wynika ze względu na wiek, a nie na płeć.
Najmłodsi respondenci przyznają, że w pracy trzyma ich dobra atmosfera. Dla starszych ważniejsze jest stabilne zatrudnienie. 
Można domniemywać, że obawa przed zmianą pracy wynika ze stresu i ryzyka, jakie mogą nieść proces rekrutacji oraz nowe miejsce pracy. Jednak atrakcyjne oferty oraz perspektywa większej satysfakcji z pracy, cały czas są w zasięgu naszej ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu