Spis treści
Nowy etap współpracy i ważny krok w negocjacjach z Orlenem
Grupa Azoty ogłosiła, że podpisanie umowy z Orlenem, Hyundai Engineering Co., LTD. oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (HEC) oznacza wejście w kolejny etap rozmów z Orlenem. Umowa ta obowiązuje do 31 marca 2025 roku, chyba że wcześniej wystąpią określone w niej zdarzenia. To ważny krok w dalszych negocjacjach z Orlenem.
Zarówno Grupa Azoty, jak i Orlen potwierdziły chęć kontynuowania analizy strategicznych opcji w ramach listu intencyjnego z września bieżącego roku. Dokument ten dotyczył możliwości zawarcia potencjalnych transakcji w sektorze polimerów, ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Azoty Polyolefins. Analizy obejmują również produkcję i sprzedaż kaprolaktamu oraz poliamidu 6, a także współpracę w ramach portu morskiego w Gdańsku, należącego do Grupy Azoty Fosfory.
Polimery Police: Przemysłowy gigant z nowoczesnym gazoportem
Nowa instalacja Polimery Police, należąca do Grupy Azoty Polyolefins, ma na celu produkcję 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu rocznie. Projekt Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy – Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, który umożliwia dostarczanie drogą morską propanu i etylenu, niezbędnych surowców do produkcji.
Po trzech miesiącach analiz ustalono wspólne priorytety, które koncentrują się wokół projektu Polimery Police.
– W ramach zawartej umowy będziemy dążyć do określenia konkretnych warunków potencjalnej współpracy w obszarze Polimerów, a w tych działaniach ważny jest dla nas również konstruktywny dialog z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation – powiedział prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.
Strony zobowiązują się do współpracy mimo opóźnień i roszczeń finansowych
Zgodnie z podpisaną umową, Grupa Azoty Polyolefins oraz HEC zobowiązali się, że w okresie trwania umowy nie odstąpią od umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police. Grupa Azoty Polyolefins nie będzie wykonywać niektórych swoich uprawnień względem HEC, w tym nie naliczy kar umownych za opóźnienia oraz nie skorzysta z zabezpieczeń ustanowionych w związku z realizacją umowy EPC.
HEC zobowiązał się do odroczenia płatności faktur dotyczących prac zrealizowanych w ramach umowy EPC oraz wszelkich innych faktur, które mogłyby zostać wystawione w okresie trwania umowy. HEC przedłuży również okres obowiązywania gwarancji należytego wykonania umowy EPC. Grupa Azoty przypomniała, że dotychczasowy list intencyjny z Orlenem wygasa z końcem grudnia bieżącego roku.
Roszczenia zgłaszane przez Hyundai Engineering Co. Ltd. dotyczyły zapłaty odsetek za opóźnione płatności. HEC domagał się zwiększenia wynagrodzenia o ponad 5,8 mln euro. Grupa Azoty Polyolefins, realizująca inwestycję, wskazywała, że wstrzymywała płatności zgodnie z postanowieniami umowy EPC. Płatności są realizowane po odbiorze każdego kamienia milowego dla każdego z podprojektów, pod warunkiem dokonania odbioru wszystkich wcześniejszych kamieni milowych.
Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych w branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Działa również na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
Źródło: PAP
