Spis treści
Akcjonariusze spółki podczas dzisiejszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia zgodzili się na dochodzenie roszczeń od byłych członków zarządu: Grzegorza Ksepko, Jacka Kościelniaka i Alicję Klimiuk, a także byłych członków rady nadzorczej: Zbigniewa Wtulicha, Paulę Ziemiecką-Księżak, Agnieszkę Terlikowską-Kuleszę, Macieja Żółtkiewicza, Andrzeja Powałowskiego i Marka Szczepańca.
W poszczególnych uchwałach, których treść jest identyczna, czytamy, że nadzwyczajne walne zgromadzenie wyraża zgodę na dochodzenie przez spółkę na drodze sądowej lub pozasądowej roszczeń o naprawienie szkody lub szkód wyrządzonej przez wymienione osoby, w okresie pełnienia przez nich funkcji, pozostającej lub pozostających w związku z realizacją przedsięwzięcia polegającego na budowie bloku węglowego o mocy około 1000 MW Ostrołęka C, w tym w szczególności, w związku z: a) angażowaniem lub zobowiązaniem do angażowania lub zabezpieczeniem lub brakiem zabezpieczenia środków finansowych w związku z projektem, w tym przekazywaniem środków finansowych spółce Elektrownia Ostrołęka sp. z o. o. – obecna nazwa: Aktywa Ostrołęka sp. z o.o. („SPV”), b) wykonywaniem w SPV prawa głosu w związku z projektem.
Jak podano także, dla dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wystarczające jest podnoszenie choćby jednej z wymienionych powyżej okoliczności lub innej okoliczności skutkującej odpowiedzialnością odszkodowawczą w związku z realizacją projektu.
Spółka nie wyklucza innych form porozumienia się w sprawie roszczeń
Jak podano dochodzenie roszczeń może obejmować w szczególności także skierowanie sprawy do mediacji, dochodzenie zapłaty od ubezpieczyciela lub ubezpieczycieli na podstawie polisy lub polis D&O, zawarcie ugody przed sądem lub mediatorem oraz podjęcie wszelkich innych czynności, jakie okażą się konieczne lub wskazane celem dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczeń spółki.
Wszystkie uchwały zostały podjęta w głosowaniu tajnym 521 556 152 głosami "ZA", przy 0 głosów "PRZECIW" i 0 głosów "WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ", na łączną liczbę 521 556 152 ważnych oddanych głosów z 376 628 152 akcji stanowiących 90,96 proc. w kapitale zakładowym spółki.
Spółka Energa podobnie jak Orlen również chce mieć po swojej stronie akcjonariuszy
W połowie listopada 2024 roku Energa poinformowała, że ma zamiar dochodzić roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru przez osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji związanych z realizacją przedsięwzięcia polegającego na budowie bloku węglowego o mocy ok. 1000 MW Ostrołęka C i w związku z powyższym zarząd zwróci się do walnego zgromadzenia akcjonariuszy o podjęcie odpowiednich uchwał.
Energa Operator z Grupy Orlen dostarcza energię elektryczną do 3,4 mln klientów i jest wiodącym dystrybutorem energii na obszarze północnej i środkowej części Polski, dysponującym siecią o łącznej długości ok. 200 tys. kilometrów. Wartość rocznie dystrybuowanej energii elektrycznej to ponad 22,5 TWh. Źródła odnawialne przyłączone do sieci Energi Operator mają ok. 9,2 GW mocy. Tylko w tym roku, do końca trzeciego kwartału, przyłączono blisko 21,5 tys. nowych instalacji OZE (w tym mikroinstalacji prosumentów) o łącznej mocy 801 MW.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: spółka/isbnews
