Bezpieczeństwo wodne w Polsce. PAN powołała ekspertów od spraw powodzi

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Czy powtórki z wrześniowych wydarzeń na północnym zachodzie Polski da się uniknąć?
Czy powtórki z wrześniowych wydarzeń na północnym zachodzie Polski da się uniknąć? Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Jakie są w Polsce zagrożenia powodziowe i jak im zapobiegać, a także jak zagwarantować Polsce bezpieczeństwo wodne? Tymi problemami zajmą się eksperci z Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej, powołanego przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Przewodniczącym Komitetu będzie hydrolog prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN. W składzie znajdzie się 34 ekspertów nauki z różnych dziedzin, m.in. oceanologii, inżynierii środowiska i budownictwa wodnego. Nowe gremium stoi przed istotnym wyzwaniem - jak zapobiegać zagrożeniu powodziowemu.

Nowy organ ma przede wszystkim wypracować spójny, interdyscyplinarny program badawczy z naciskiem na bezpieczeństwo wodne kraju. Wśród zadań do realizacji PAN wymienia diagnozę zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi.

Ostatnie wydarzenia na południu Polski jasno pokazały nam, że powodzie, ich przewidywanie, a także minimalizowanie ich skutków oraz wyciąganie systemowych wniosków z tego typu zdarzeń jest sprawą najwyższej wagi. Zainicjowany właśnie Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN, kwestię zagrożeń o charakterze klęsk żywiołowych, stawia sobie na pierwszym miejscu, przekazał prof. Paweł Rowiński.

Ekstremalne zjawiska hydrologiczne pojawiają się w Polsce częściej, mowa o suszach i powodziach. Ochrona ekosystemów zależnych od wody jest kluczowa, trzeba chronić to, co zanika. Wszystkie działania realizowane będą we współpracy z innymi komitetami naukowymi i problemowymi PAN, stowarzyszeniami naukowymi, uczelniami, instytucjami rządowymi i pozarządowymi oraz IAHR – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych.

Hydrologię należy ściśle wiązać z tym, co już dziś jest naszym największym wyzwaniem, a mianowicie zmianami klimatycznymi. W przypadku Polski będą one najbardziej oddziaływały właśnie na zasoby wodne, a zatem kwestią kluczową stanie się rozumienie procesów, które czekają nas i kolejne pokolenia, a także debata nad odpowiedziami na to wyzwanie cywilizacyjne. Umiejętne korzystanie z zasobów wody to niewątpliwie jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi już w najbliższej przyszłości wszyscy staniemy, ocenił ekspert.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu