Bezrobocie dalej spada, ale na Warmii, Mazurach, Kujawach i na Podkarpaciu wciąż jest dramatyczne

Zbigniew Biskupski AIP
Wojciech Wojtkielewicz
W pierwszym kwartale było aż o 4,4 proc. więcej miejsc pracy niż przed rokiem. najwięcej przybyło ich w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, a także na Podkarpaciu. Tam jednak dalej stopa bezrobocia jest bardzo wysoka, dwucyfrowa.

W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,1 proc., tj. obniżyła się o 0,4 p.proc. w porównaniu z notowaną przed miesiącem i była o 1,8 p.proc. niższa niż przed rokiem, poinformował w środę 26 kwietnia Główny urząd Statystyczny (GUS).

Jak wyliczył GUS, w I kwartale br. tempo wzrostu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku było szybsze niż w poprzednich okresach. W urzędach pracy w okresie styczeń–marzec br. zarejestrowało się mniej bezrobotnych niż przed rokiem i jednocześnie mniej bezrobotnych skreślono z ewidencji. W końcu marca br. liczba zarejestrowanych bezrobotnych i stopa bezrobocia były niższe niż przed miesiącem i przed rokiem.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń-marzec br. wyniosło 5967,9 tys. osób, tj. zwiększyło się o 4,4 proc. w stosunku do obserwowanego przed rokiem.

Największy wzrost zatrudnienia notowano w administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,3 proc.) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (o 9,2 proc.). Zwiększyło się również zatrudnienie m.in. w transporcie i gospodarce magazynowej, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, informacji i komunikacji, handlu; naprawie pojazdów samochodowych, przetwórstwie przemysłowym oraz obsłudze rynku nieruchomości (w granicach 6,9 proc. – 4,1 proc.).

Obniżyło się zatrudnienie w górnictwie i wydobywaniu (o 6,0 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,8 proc.), a także – w niewielkim stopniu – w budownictwie (o 0,1 proc.).
Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu, największy wzrost przeciętnego zatrudnienia w porównaniu z I kwartałem ub. roku obserwowano w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem lądowym i rurociągowym (o 8,9 proc.), produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 8,0 proc.), handlem hurtowym i detalicznym pojazdami samochodowymi oraz ich naprawą (o 7,2 proc.), produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 6,6 proc.), produkcją mebli (o 6,1 proc.), produkcją wyrobów z metali (o 5,6 proc.).

Czytaj też:
Nareszcie dobre zmiany w kodeksie drogowym. Mniej uciążliwości z rejestracją niektórych samochodów

Największy spadek zatrudnienia zanotowano w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 9,2 proc. wobec spadku o 12,8 proc. w I kwartale ub. roku). Zatrudnienie obniżyło się również w produkcji odzieży (o 1,1 proc.), budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,0 proc.) oraz produkcji maszyn i urządzeń (o 0,6 proc.). W marcu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5981,7 tys. osób, tj. o 4,5 proc. więcej niż przed rokiem (wobec wzrostu w lutym br. o 4,6 proc. i marcu ub. roku o 2,7 proc.).
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu marca br. wyniosła 1324,2 tys. i zmniejszyła się zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 4,3 proc., tj. o 59,2 tys.), jak i z analogicznym okresem ub. roku (o 17,3 proc., tj. o 276,2 tys.).

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,9 proc. w wielkopolskim do 14,1 proc. w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła ona we wszystkich województwach. W największym stopniu stopa bezrobocia zmniejszyła się w województwie świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim (po 0,6 p.proc.). W porównaniu z marcem ub. roku stopa bezrobocia również zmniejszyła się we wszystkich województwach, najbardziej w województwie zachodniopomorskim (o 2,4 p.proc.) oraz warmińsko-mazurskim i lubuskim (po 2,3 p.proc.).

Jednak tam gdzie są największe spadki w dalszym ciągu bezrobocie jest największe - dwucyfrowe. W woj. warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia w marcu br. wynosiła 14,1 proc., w kujawsko-pomorskim 11,9 proc., a w podkarpackim 11,3 proc.

W I kwartale br. liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 520,5 tys. osób i była o 13,3 proc. mniejsza niż przed rokiem (wobec spadku o 3,9 proc. w analogicznym okresie ub. roku). Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zmniejszył się w skali roku (o 0,3 p.proc. do 83,7 proc.). Zmniejszył się również odsetek osób długotrwale bezrobotnych, osób dotychczas niepracujących, absolwentów, osób bezrobotnych zamieszkałych na wsi, osób bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy.

Więcej ofert pracy

W I kwartale br. do urzędów pracy zgłoszono 430,1 tys. ofert zatrudnienia3, tj. o 20,3 proc. więcej niż przed rokiem. Oferty z sektora publicznego stanowiły 14,2 proc. ogółu ofert (wobec 17,6 proc. w analogicznym okresie ub. roku). Liczba ofert w sektorze publicznym zmniejszyła się (o 2,9 proc.), a w sektorze prywatnym – zwiększyła (o 25,2 proc.).
W końcu marca br. oferty zatrudnienia niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 20,0 proc. ogółu ofert (wobec 17,5 proc. przed miesiącem i 21,4 proc. przed rokiem). Spośród wszystkich ofert 10,4 proc. dotyczyło stażu, 4,6 proc. było adresowanych do osób niepełnosprawnych, a 0,2 proc. – do absolwentów.

Obejrzyj wideo:

Wrócił temat likwidacji PIT oraz ZUS. Posłuchaj co proponują eksperci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kujawsko - pomorskie to przeklęte województwo i tu zawsze tak będzie jak jeden księciunio rządzi w Toruniu a drugi w Bydgoszczy

M
Mariusz

Co z tego, że ofert pracy jest więcej, skoro zatrudnia się głównie ukraińców? Polacy nic z tego nie mają. To tak dba polski rząd o polskich obywateli? Po to żeśmy za wolną Polską głosowali żeby ją teraz oddać ukraińcom?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu