Bon turystyczny nie dla każdego? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.
Przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Z bonu turystycznego można skorzystać tylko do końca września 2022 r.

Marcin Wiącek zwraca uwagę, że w skargach do RPO obywatele zwracają uwagę na sytuację rodziców, którzy nabyli uprawnienie do świadczeń wskazanych w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym po 31 grudnia 2021 r., natomiast dzieci, nad którymi pełnią pieczę urodziły się w okresie uprawniającym je do uzyskania świadczenia w formie bonu turystycznego.

Jednocześnie poprzedni opiekunowie prawni dziecka mieli przyznane prawo do świadczenia wychowawczego, ale nie skorzystali z bonu turystycznego. Z kolei nowy opiekun prawny chciałby jeszcze skorzystać z płatności bonem.

Nieścisłe przepisy uniemożliwiają skorzystanie z bonu

RPO zwraca uwagę, że art. 4 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym stawia granicę czasową dla możliwości uzyskania świadczenia z bonu turystycznego. Wiąże to uprawnienie z przysługiwaniem w danym czasie innych świadczeń związanych ze wsparciem rodziny (przede wszystkim świadczenia 500 plus).

Obowiązująca regulacja nie przewiduje sytuacji, w której uprawnienie do bonu turystycznego, w powiązaniu ze świadczeniami wymienionymi w art. 4 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, mogłoby zostać przyznane na rzecz nowego opiekuna w okresie pomiędzy 1 stycznia 2022 r. a dniem 30 września 2022 r., tak jak to może mieć miejsce, w sytuacji objęcia dziecka opieką zastępczą.

Gdyby w sytuacji życiowej tego samego dziecka nie doszło do zmiany opiekuna prawnego, to bon turystyczny mógłby być realizowany także w tym okresie.

Uprawnienie do bonu turystycznego nie „idzie” za dzieckiem

- Można więc powiedzieć, że, którego sytuacja prawna może zmienić się w okresie od wejścia w życie przepisów ustawy o Bonie Turystycznym do dnia wygaśnięcia możliwości płatności tym bonem – wskazuje Wiącek, cytowany w komunikacie.

RPO zauważa, że ustawodawca określił cel bonu nie tylko jako wsparcie dla sektora turystycznego dotkniętego skutkami ograniczeń wprowadzonych w okresie pandemii Covid-19, ale także jako pomoc rodzinie, w szczególności dzieciom, w realizacji potrzeb turystycznych i krajoznawczych.

W postulacie tym realizuje się opiekuńcza funkcja państwa wobec rodziny (art. 71 ust. 1 Konstytucji) oraz dzieci objętych pieczą zastępczą (art. 72 ust. 2 Konstytucji).

W związku z tym RPO zwrócił się do dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dominka Borka o stanowisko i rozważenie zmiany przepisów w tym zakresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu