Branża elektroniczna o nowej ustawie o VAT: Potrzebna korekta

Maciej Badowski AIP
Tomasz Bolt
Przedstawiona przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zawiera przepisy, które mogą uderzyć w uczciwy biznes, a nie w oszustów podatkowych i utrudnić start nowym podmiotom na rynku – uważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacja zrzeszająca największych przedsiębiorców branży elektronicznej w Polsce. Związek apeluje do nowego ministra finansów o dokonanie korekt w projekcie.

Według prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michała Kanownika sama idea nowelizacji dotycząca uszczelnienia systemu podatkowego oraz walka z oszustami podatkowymi jest słuszna. Jednak niektóre z zapisów projektu budzą zastrzeżenia przedsiębiorców.

- Nasza branża ponosi duże konsekwencje działalności oszustów, dlatego wprowadzenie kompleksowej ustawy, która pomoże nam się ich pozbyćz rynku jest niezbędne. Obawiamy się jednak, że niektóre z projektowanych przez resort finansów przepisów nie tylko nie wyeliminują przestępców, ale i zaszkodzą nam samym, uczciwie płacącym podatki firmom – twierdzi Kanownik. O jakie zapisy konkretnie chodzi?

Utrudnienia w rejestracji VAT dotkną uczciwych, a nie oszustów

W stanowisku przesłanym do Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy z branży elektronicznej zauważają, że planowane w projekcie zmiany, które mają na celu uniemożliwienie rejestrowania VAT przez nieuczciwe podmioty, w praktyce wcale im w tym nie przeszkodzą, a utrudnią rozpoczynanie działalności gospodarczej uczciwym podatnikom. Chodzi tu m.in. o obostrzenia wobec firm rejestrujących się w tzw. „wirtualnych biurach” czy wprowadzenie kaucji rejestracyjnej.

- Ta ostatnia – w ocenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – nawet nałożona w maksymalnej wysokości (200 tys. zł) nie będzie dla przestępców, ukierunkowanych zazwyczaj na wyłudzenia wielomilionowych kwot podatku VAT, specjalną przeszkodą. „Może więc jedynie utrudnić rejestrację uczciwego podmiotu. W naszej opinii kłóci się to zapowiedziami wyrażonymi m.in. w planie Morawieckiego o wsparciu np. dla start-upów – twierdzi Michał Kanownik.

Przedsiębiorcy obawiają się również paraliżu działów rejestracji VAT organów skarbowych, które będą musiały spełnić szereg czynności, by zweryfikować podatnika VAT, co może znacznie przyczynić się do wydłużenia procesu rejestracyjnego. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwraca również uwagę na to, że projektowane obostrzenia nie będą stanowiły żadnej bariery dla przestępców, którzy będą prowadzili swoją nielegalną działalność za pomocą nabytych na rynku, zarejestrowanych już spółek.

Trudniej o zwrot VAT

Istnieje również ryzyko, że firmy będą czekały, nawet w nieskończoność na zwrot podatku VAT, o który wystąpią. W myśl nowej ustawy, urzędnicy skarbowi zyskają prawo sprawdzenia zasadności zwrotu nie tylko w odniesieniu od złożonego przez podatnika rozliczenia, ale również w odniesieniu do zeznań podatkowych złożonych przez inne podmioty biorące udział w obrocie danym towarem (czyli będą mogli sprawdzić ich dokumenty świadczące o faktycznym dokonaniu transakcji). O ile ZIPSEE „Cyfrowa Polska” sam pomysł popiera, to – jak zauważa - w projekcie nie sprecyzowano, ile podmiotów uczestniczących w tej samej transakcji może maksymalnie zostać objętych taką weryfikacją ani, jak długo takie postępowanie będzie mogło trwać. W praktyce może to doprowadzić to do przewlekłości prowadzonych postępowań zwrotnych. To uderzy w uczciwe podmioty starające się o zwrot podatku” – uważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Dlatego zdaniem Związku w tym kontekście przepisy wymagają doprecyzowania.

Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności na handel dyskami twardymi to błąd

Dla przedsiębiorców z branży elektronicznej „niezrozumiałe” jest też wprowadzenie w projekcie tzw. solidarnej odpowiedzialności na transakcje dyskami twardymi. Związek – z uwagi na skalę wyłudzeń VAT w tym obszarze - wnioskował do Ministerstwa Finansów o objęcie handlu tym towarem, a także procesorami innym, skuteczniejszym mechanizmem do walki z oszustami podatkowymi - odwrotnym obciążeniem VAT. Resort finansów przychylił się do tego postulatu jedynie w przypadku procesorów, choć w publicznych zapowiedziach, jeszcze przed opublikowaniem projektu, urzędnicy wymieniali też dyski twarde.

Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności w VAT w obrocie dyskami twardymi (HDD i SSD) nie wyeliminuje problemu wyłudzeń VAT w tym zakresie. W naszej ocenie wyłudzenia będą trwały nadal, natomiast negatywne skutki procederu będą ponosili uczciwi podatnicy (obciążani solidarną odpowiedzialnością)” – czytamy w stanowisku ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

- Liczymy, że nowy minister finansów Mateusz Morawiecki, który już wcześniej dawał sygnały, że wspiera polską przedsiębiorczość dokona odpowiednich korekt w projekcie ustawy o VAT. Tak, aby nowe przepisy rzeczywiście uderzały w organizatorów przestępstw, a nie uczciwe firmy. My, przedsiębiorcy jesteśmy gotowi współpracować z rządem w toku dalszych prac nad projektem i dzielić się swoim branżowym doświadczeniem w zakresie walki z przestępczością podatkową – mówi prezes Michał Kanownik.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu