Brazylijski miliarder rodem z podkarpackiego Zaklikowa

Zdzisław Surowaniec
Brazylijski miliarder rodem z podkarpackiego ZaklikowaZaklikowski rynek dziś odnowiony, na pewno spodobałby się Samuelowi Kleinowi.
Brazylijski miliarder rodem z podkarpackiego ZaklikowaZaklikowski rynek dziś odnowiony, na pewno spodobałby się Samuelowi Kleinowi.
Gdyby brazylijski miliarder Samuel Klein nadal mieszkał w Zaklikowie byłby najbogatszy na Podkarpaciu i jednym z najbogatszych Polaków.

 

W Zaklikowie, który przed trzema miesiącami odzyskał prawa miejskie, nagle gruchnęła wiadomość, że pochodzący z tej miejscowości żydowski przedsiębiorca Samuel Klein, mieszkający obecnie w Brazylii, dorobił się fortuny i byłby jednym z najbogatszych Polaków.

Samuel Klein ma dziś ma 91 lat i wraz z synami oraz wnukami kontroluje majątek przynoszący rocznie około 2 mld USD zysku. Jego fortunę ocenia się na 6,4 mld złotych. Przedsiębiorca mieszkający w Sao Paulo zająłby 5. miejsce w rankingu polskich krezusów.

Zaproszenie dla Samuela
Czy jest nadzieja, że bogacz lub ktoś z jego potomków odwiedzi Zaklików? Burmistrz Zdzisław Wójcik przyznaje, że jest taka szansa. Zanim stało się głośno o bajecznym bogactwie człowieka pochodzącego z Zaklikowa, burmistrz starał się dotrzeć do społeczności żydowskiej, która niegdyś stanowiła 40 procent mieszkańców miejscowości. Szpera po zapiskach i Internecie w poszukiwaniu kontaktu z osobami, które niegdyś tu mieszkały. – Chciałbym ich poinformować, że odzyskaliśmy prawa miejskie i zaprosić ich do odwiedzenia Zaklikowa – mówi.

Miejscowy miłośnik historii Sylwester Piechota pamięta, że w 2003 r. do Zaklikowa przyjechała ekipa filmowa wynajęta przez rodzinę Kleinów. Chcieli na 80. urodziny Samuela nakręcić film o tej miejscowości. – Tyle tylko, że jeszcze przed wojną, w 1938 roku pożar zniszczył doszczętnie synagogę, cheder (szkołę) i mykwę (łaźnię) oraz zabudowania gminy żydowskiej, które najczęściej były bardzo biedne – wspomina.

Są dokumenty
Zachowały się akta meldunkowe żydowskich mieszkańców. Rodzina Samuela mieszkała w domu między rynkiem i synagogą, gdzieś w okolicy dzisiejszego domu kultury. Niemcy dokonali rzezi Żydów, a ekipa, która kręciła film ze zdumieniem usłyszała, że w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć.

Samuel Klein urodził się jako trzecie z dziewięciorga dzieci Kleinów. Ze szkoły zrezygnował w wieku 12 lat i zajął się stolarstwem - pod okiem swojego ojca, mistrza stolarskiego. W trakcie II wojny światowej trafił do obozu zagłady w Budzyniu na Lubelszczyźnie, a po jego likwidacji uciekł z transportu do Oświęcimia. Po wojnie rozpoczął handel wędliną i wódką na Lubelszczyźnie, później trafił do Niemiec. Handlował z Polską m.in. mąką, skórami, aspiryną czy monetami kolekcjonerskimi. Już wtedy nawiązał kontakty z Brazylią, skąd importował kawę i papierosy.

Kupić i sprzedać
Trafił do Brazylii, założył sklep z rzeczami dla domu. Pionierskim pomysłem było wprowadzenie sprzedaży ratalnej. Tak powstała Casas Bahia. To brazylijska sieć sklepów, która specjalizuje się w sprzedaży mebli, elektroniki czy sprzętów do domu. Założona w 1952 r. sieć ma obecnie 602 sklepy i zatrudnia ponad 22 tys. osób. Zostaje największym partnerem IBM w Brazylii. W 2009 r. Samuel oddał stery firmy synowi Michaelowi.

Samuel Klein, pytany o źródło swojego sukcesu, odpowiada zawsze tak samo: cała tajemnica polega na tym, żeby kupić i sprzedać, a potem kupić. I sprzedać.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
marco polo
Jakie Podkarpacie? Zaklików historycznie zawsze należał do woj. lubelskiego. W 1975 r został wcielony do nowo utworzonego woj. tarnobrzeskiego a w III RP został przydzielony do woj. podkarpackiego do pow. stalowowolskiego. Było referendum w sprawie przynależniości Zaklikowa i starszono mieszkańców że jak zagłosuja z Lublinem to ich pozwalniają  z pracy w Stalowej Woli. Paranoja jakaś..Zaklików zawsze skłaniał się  za przynależnościa do Lublina .Ja , zanim wyjechałem z Zaklikowa mieszkałem na lubelszczyźnie i do dzisja nie wydaje mi sie że jest inaczej.
Z
Z
Osobiście dziękuję mu i jemu podobnym, że wyjechali. Na pewno byłby zacnym POsłem albo senatorem jedynego właściwego ugruPOwania :-). No i pilnowałby żzeby prawo było przestrzegane jak zresztą teraz w POlandii :-) Szalom!
w
wa cek
żałosne!!!!
j
jam ci on
Gdyby zarobił te pieniądze na podkarpaciu to byłoby sie czym rajcować, a tak to nie rozumiem tego artykułu. Musiał chłop uciekać z Polski bo oprócz brudu smrodu i ubóstwa w tamtch czasach czekała go tylko jeszcze śmierć. A że miał żyłke do interesów to sie dorobił i tyle.
k
ktk
Samuel Klein ma dziś ma 91 lat i wraz z synami oraz wnukami kontroluje majątek przynoszący rocznie około 2 mld USD zysku.
 Żeby kapitał przynosił rocznie 2 mld zysku musi być wielokrotnie większy niż opisane 6,2 mld złotych ( za wyjątkiem handlu narkotykami...)
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu