Budowa Kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach ruszyła z kopyta. Wjechały maszyny, lada dzień pojawią się dźwigi [ZDJĘCIA Z DRONA]

Agata Kowalczyk
Terem budowy jest już oczyszczony - trwają pierwsze prace
Terem budowy jest już oczyszczony - trwają pierwsze prace
Na placu budowy Kampusu Głównego Urzędu Miar przy ulicy Wrzosowej w Kielcach pojawiły się koparki i rozpoczęły się prace ziemne. Lada dzień wjadą także dźwigi. To jedna z największych inwestycji ostatnich lat w regionie.

Teren budowy został przekazany wykonawcy robót firmie Anna – Bud 8 stycznia, która kilka dni później rozpoczęła grodzenie oraz prace związane z przygotowaniem zaplecza budowy.

- Wykonawca zadeklarował od początku duże tempo prac. Jest to dla firmy prestiżowa inwestycja. Budowa wszystkich ośmiu budynków będzie prowadzono w tym samym czasie i na koniec roku mają być doprowadzone do stanu surowego – informuje Sebastian Margalski, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji w Głównym Urzędzie Miar w Warszawie.

W ramach tej gigantycznej inwestycji powstanie osiem budynków o całkowitej powierzchni 13 826,40 metrów kwadratowych. Znajdzie się wśród nich: sześć laboratoriów, budynek obsługowo-techniczny oraz warsztat. Obiekty badawczo–pomiarowe wyposażone zostaną w specjalistyczny sprzęt i aparaturę badawczo-rozwojową. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu możliwe będzie prowadzenie badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych. Wyniki badań będą wykorzystane do rozpowszechniania na szeroką skalę podejmowanych działań poprzez transfer wiedzy, dydaktykę, publikacje, otwarte bazy danych oraz oprogramowanie.

W wybudowanych laboratoriach początkowo będzie funkcjonowało około trzydziestu skonsolidowanych stanowisk pomiarowych, zgodnie z najnowszymi trendami światowymi. W ten sposób zaspokajane będą potrzeby przedsiębiorstw, jak i jednostek badawczych z regionu, kraju i z zagranicy. Stanowiska wpiszą się w inteligentne specjalizacje, w szczególności z zakresu: nanometrologii w odniesieniu do pomiarów wielkości geometrycznych (branża metalowo-odlewnicza), systemów nawigacji satelitarnej w nowoczesnym rolnictwie i sadownictwie (branża technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz nowych metod pomiarów w medycynie estetycznej (turystyka zdrowotna i prozdrowotna).

Budowa zgodnie z umową potrwa do końca marca 2023 roku, a wyposażone obiekty mają rozpocząć działalności od stycznia 2024 roku.

Łączna wartość projektu wynosi 188 milionów 821 tysięcy złotych, z czego Unia Europejska pokryje 165 milionów 286 tysięcy złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brawo PiS

Będzie więcej imigrantów i będą lać mieszkańców

J
Juno

Kolejny zdzierca z ludzi

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu