Celon Pharma zadebiutowała na GPW

Maciej Badowski AIP
Od poniedziałku 17 października każdy pacjent może stać się współwłaścicielem firmy, kupując na warszawskiej giełdzie jej akcje
Od poniedziałku 17 października każdy pacjent może stać się współwłaścicielem firmy, kupując na warszawskiej giełdzie jej akcje Michał Dyjuk
Akcje polskiego producenta leków w poniedziałek po raz pierwszy trafiły do obrotu na giełdę. Na starcie ich cena poszła w górę ponad 20 proc. To w tym roku największy debiut na GPW. Dzięki temu Celon Pharma pozyskała na rozwój prawie 250 mln zł.

- Spotykamy się dzisiaj w związku z wyjątkową okazją, czyli debiutem spółki Celon Pharma na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wejście na Giełdę jest elementem naszej długoterminowej strategii, naszej globalnej ekspansji- mówi w rozmowie z AIP Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.

Od poniedziałku 17 października każdy pacjent może stać się współwłaścicielem firmy, kupując na warszawskiej giełdzie jej akcje. Jedna przed południem kosztowała niecałe 20 zł. To blisko 3,5 zł więcej, niż cena po jakiej sama spółka jeszcze kilka miesięcy temu oferowała je inwestorom. Oznacza to wzrost notowań o blisko 20 proc. Żadna inna spółka, wśród prawie 500 giełdowych podmiotów, nie może się pochwalić takim wynikiem. W ciągu pierwszych dwóch godzin handlu właściciela zmieniły udziały warte ponad 20 mln zł.

- Spółka, która przez kilkanaście lat stworzyła bardzo solidne fundamenty w zakresie wytwarzana leków generycznych a także prezencji w Polsce i na najbliższych rynkach europejskich- tłumaczy Wieczorek.
Celon Pharma S.A. jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne leki. Dużym atutem Celon Pharma S.A. jest silne zaplecze badawczo-rozwojowe, które pozwala nam tworzyć zupełnie nowe klasy skutecznych leków. Dział badawczo-rozwojowy Celon Pharma S.A. tworzy ponad 40 naukowców.

Firma inwestuje w rozwój innowacyjnych farmaceutyków o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.  Środki finansowe na badania nad nowymi lekami pozyskała ze sprzedaży odtwórczych produktów leczniczych, a także z funduszy unijnych uzyskanych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

- W wyniki emisji akcji serii B uzyskaliśmy około 245 mln zł brutto. Środki te chcemy zainwestować przede wszystkim w rozwój nowych leków, a także rozbudowy mocy wytwórczych i laboratoriów badawczo rozwojowych. Jest to kontynuacja naszych dotychczasowych inwestycji- dodaje Maciej Wieczorek.

W ramach oferty publicznej dokonano przydziału łącznie 15 000 000 akcji nowej emisji serii B. spółka Celon Pharma S.A. pozyskała w ramach emisji akcji 245 mln zł. Cena emisyjna jednej akcji wyniosła 16,33 zł. W transzy dla inwestorów indywidulanych dokonano przydziału 2 000 000 akcji, natomiast w transzy dla inwestorów instytucjonalnych 13 000 000 akcji. Redukcja wśród inwestorów indywidualnych wyniosła około 82 proc. Rolę Oferującego w procesie oferty publicznej pełnił Mercurius Dom Maklerski  sp. z o.o.

Celon Pharma to 485. spółka notowana na głównym rynku warszawskiej giełdy. To 14. debiut na tym rynku w 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu