Ceny prądu 2020. Podwyżki są nieuniknione? Ile zapłacimy za energię elektryczną?

MT
123RF
Prysły nadzieje, że w przyszłym roku ustawowo zostaną zamrożone ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. To oznacza, ze rachunki za prąd będą wyższe. Pytanie o ile?

Rząd nie pracuje nad ustawą o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Poinformowała o tym Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. W rozmowie z portalem gazeta.pl dodała, że nie spodziewa się drastycznych podwyżek, tylko kilkuprocentowych.

Co ciekawe jeszcze w październiku minister rozwoju mówiła, że z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ceny prądu nie wzrosną dla konsumentów.

Ile wyniesie podwyżka dowiemy się prawdopodobnie w połowie grudnia. 15 listopada br. do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski taryfowe Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia dotyczące cen energii w 2020 roku.

W tym roku ceny zostały ustawowo zamrożone co kosztowało budżet sporo pieniędzy. W ramach kompensaty strat dla firm energetycznych wypłacono ok. 8 mld zł.

Tymczasem ceny energii na wolnym rynku znacznie wzrosły i firmy energetyczne wnioskują o podwyżki taryf za energię. Jak wysokiej oczekują, ani one ani URE nie ujawniają. Nieoficjalne informacje mówią, że może być to 30 - 40 proc.

Podwyżka na rachunku byłaby jednak niższa ponieważ zależy on także od stawek za przesył, a te wzrosłyby w mniejszym stopni. Dodatkowo w przyszłym roku ma obowiązywać obniżona stawka akcyzy i opłaty przejściowej.

Postępowania taryfowe prowadzone co roku o tej porze przez prezesa URE. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny rok, przedstawiając szczegółowe kalkulacje i uzasadnienie. Regulator następnie analizuje przedłożone wyliczenia. W tegorocznych wnioskach sprzedawcy, kalkulując swoje taryfy, bazowali na cenach energii elektrycznej odzwierciedlających notowania na Towarowej Giełdzie Energii SA.

- Nadrzędnym celem działań Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest równoważenie interesów profesjonalnych uczestników rynku - przedsiębiorstw energetycznych - i odbiorców energii - w tym przypadku gospodarstw domowych. Działając na podstawie prerogatyw zawartych w ustawie Prawo energetyczne oceniamy koszty pod kątem ich zasadności - zaznacza Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Obecnie firmy przygotowują odpowiedzi na pytania URE dotyczące przesłanych wniosków. Na początku grudnia regulator je otrzyma i się z nimi zapozna. Aby nowe taryfy mogły zacząć obowiązywać od 1 stycznia prezes URE musi je zatwierdzić i ogłosić do 17 grudnia.

W ubiegłym roku firmy energetyczne wnioskowały o 20-30 proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych. Rząd w roku wyborczym postanowił jednak je zamrozić a parlament przyjął ustawę utrzymującą stawki. Podwyżek zatem nie było. W tym roku mogą być i to spore.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny prądu 2020. Podwyżki są nieuniknione? Ile zapłacimy za energię elektryczną? - Dziennik Bałtycki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu