Ceny ropy w USA blisko rekordowych poziomów. Napięcie wśród inwestorów i analityków

Maciej Badowski
Opracowanie:
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale i tak są blisko najniższych poziomów w tym roku.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale i tak są blisko najniższych poziomów w tym roku. jennifer uppendahl / Unsplash
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku utrzymują się blisko najniższych poziomów w tym roku, mimo niewielkiego wzrostu. Sytuacja na rynku jest skomplikowana z powodu napięć handlowych między USA a Chinami oraz zmian w zapasach surowców. Wzrost cen ropy z Bliskiego Wschodu oraz decyzje Arabii Saudyjskiej dodatkowo wpływają na globalne rynki.

Wzrost cen ropy na giełdzie w Nowym Jorku

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odnotowują niewielki wzrost. Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na marzec kosztuje 71,34 USD, co oznacza wzrost o 0,44 proc. Mimo to, ceny pozostają blisko najniższych poziomów w tym roku, co budzi niepokój wśród inwestorów i analityków.

Ropa Brent, notowana na giełdzie ICE, również zanotowała wzrost. W dostawach na kwiecień jej cena wynosi 74,88 USD za baryłkę, co oznacza wzrost o 0,35 proc. Jednak wcześniejszy spadek o 2,1 proc. zniwelował całkowity zysk osiągnięty przez ten benchmark w 2025 roku. Obserwatorzy rynku z niepokojem śledzą rozwój sytuacji, zastanawiając się, jakie będą dalsze kroki inwestorów.

Napięcia handlowe między USA a Chinami

Jednym z kluczowych czynników wpływających na ceny ropy są napięcia handlowe między USA a Chinami. Prezydent USA, Donald Trump, podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Chin, co spotkało się z odpowiedzią Pekinu. Chiny nałożyły 15-procentowe cła na amerykański eksport węgla, ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego oraz 10-procentowe opłaty na amerykański sprzęt naftowy i rolniczy.

Zdaniem analityków, te działania mogą zaostrzyć wojnę handlową między dwoma największymi gospodarkami świata, co z kolei może negatywnie wpłynąć na globalny wzrost gospodarczy.

– Trwający spór handlowy pomiędzy USA a Chinami zwiększa niepewność na światowych giełdach – wskazuje Priyanka Sachdeva, starsza analityczka rynku w DM Phillip Npva Pte.

Zmiany w zapasach ropy w USA

Sytuacja na rynku ropy jest również skomplikowana z powodu zmian w zapasach surowców w USA. Według oficjalnego raportu Departamentu Energii USA (DoE), amerykańskie zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrosły aż o 8,66 mln baryłek, czyli o 2,09 proc., do 423,79 mln baryłek. To największy wzrost zapasów od prawie roku.

Zapasy benzyny również wzrosły o 2,23 mln baryłek, co stanowi wzrost o 0,9 proc., osiągając poziom 251,9 mln baryłek. Natomiast rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 5,47 mln baryłek, czyli o 4,41 proc., do 118,48 mln baryłek.

– Wzrost amerykańskich zapasów ropy naftowej może sugerować potencjalną nadpodaż na tamtejszym rynku, a to może wywierać presję na spadek jej cen – wskazuje Sachdeva.

Wpływ sytuacji na Bliskim Wschodzie

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy są obawy dotyczące dostaw z Iranu i Rosji oraz opóźnienia w nałożeniu ceł przez USA na import surowej ropy z Meksyku i Kanady. W rezultacie, ceny niektórych gatunków ropy z Bliskiego Wschodu rosną.

Arabia Saudyjska zdecydowała się na podwyższenie cen swojej flagowej ropy Arab Light eksportowanej do Azji w dostawach na marzec o 2,40 USD na baryłce. To najmocniejszy wzrost ceny od sierpnia 2022 roku. Traderzy spodziewali się zwyżki Arab Light, ale o 2,00 USD, co pokazuje, że sytuacja na rynku jest dynamiczna i nieprzewidywalna.

Podsumowując, ceny ropy naftowej w USA pozostają blisko najniższych poziomów w tym roku, mimo niewielkiego wzrostu. Napięcia handlowe między USA a Chinami, zmiany w zapasach surowców oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie to kluczowe czynniki wpływające na obecną sytuację na rynku ropy. Inwestorzy i analitycy z niepokojem śledzą rozwój wydarzeń, zastanawiając się, jakie będą dalsze konsekwencje dla globalnej gospodarki.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu