Izba Zbożowo-Paszowa zauważyła w swoim newsletterze, że ostatnie dni przyniosły „pewną korektę cen ziarna na rynku krajowym”. Spadające ceny zbóż na giełdach światowych i „wyraźnie mocny złoty względem głównych walut” wywierają presję na ceny ziarna.
- W ślad za spadkiem cen ziarna zbóż oferowanych przez eksporterów z dostawą do portów, ceny ziarna w cennikach wystawianych przez przetwórców także spadły. Z drugiej jednak strony, wyraźnie uszczuplona rynkowa podaż ziarna na rynku krajowym przeciwdziała większym korektom cen – wskazano.
Rolnicy czekają ze sprzedażą ziarna
W ocenie Izby, rolnicy w dalszym ciągu wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, bojkotując obecne ceny zbóż. Chętniejsze do sprzedaży ziarna wydają się firmy handlowe, a po stronie popytowej na rynku „nie widać presji na znaczne zakupy ziarna zbóż przez przetwórców”.
- Młyny jak i wytwórnie pasz pracują na zapasach, realizują wcześniej zawarte umowy na dostawy ziarna oraz starają się dokupować ziarna na bieżąco na rynkach lokalnych – wyjaśniono.
Aktualne ceny zbóż na giełdach
IZP przekazała, że na przestrzeni analizowanego tygodnia, ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieznacznie osłabły, pozostając na najniższym poziomie od końca września br.
W piątek 24 listopada br. cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 201,58 dol. za tonę i była o 0,4 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 wzrosła o 0,3 proc. i wyniosła 212,08 dol. za tonę.
Z kolei ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF spadły do najniższego poziomu od prawie dwóch lat pod presją konkurencji ze strony krajów basenu Morza Czarnego i słabym popytem ze strony kluczowych importerów – oceniła IZP.
W piątek 24 listopada br. cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2023 na MATIFie wyniosła 219 euro za tonę i była o 3,4 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 2,8 proc. i wyniosła 225,75 euro za tonę.
Źródło:
