W tym roku uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie betonu cementowego o maksymalnej wytrzymałości na ściskanie, przy czym jego gęstość nie mogła być większa niż 1600 kg/m3 (typowe betony stosowane w budownictwie mają gęstość 2000-2600 kg/m3).
Do rywalizacji zgłosiły się 33 zespoły projektowe z całego kraju. Cztery z nich przygotowały próbki z wykorzystaniem kruszywa Certyd.
Wstępne próby wytrzymałościowe wykonano w krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej, w laboratorium Katedry Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. W ich rezultacie wyłoniono finałową piątkę.
Każdy z finalistów musiał przygotować trzy próbki – betonowe kostki. Na oczach uczestników konferencji, dokonano pomiarów wytrzymałości na ściskanie. Trzecie i piąte miejsce zajęły próbki, które w składzie miały lekkie kruszywo Certyd, produkowane w podbiałostockich Sowlanach przez spółkę LSA. Trzecie miejsce zajął zespół Cemex M4 z Cemex Polska, zaś piąte zespół inżynierów z LafargeHolcim Polska. Zwycięzcą został zespół CT Betotech, działający w ramach struktur Grupy Górażdże.
- To dla nas nie zaskoczenie, że beton produkowany z wykorzystaniem naszego kruszywa wykazuje tak doskonałe cechy wytrzymałościowe – mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA. – Od początku potwierdzały to badania, jakie przeprowadzaliśmy w naszym zakładowym laboratorium. Wiemy, że nasze kruszywo jest najbardziej odporne na ściskanie wśród kruszyw lekkich dostępnych na polskim rynku. Ponadto jest oporne na działanie czynników zewnętrznych, mrozoodporne i tłumi hałas.
Kruszywo Certyd
produkowane jest przez białostocką spółkę LSA. Firma w tym roku otrzymała kilka ważnych nagród. W maju została Podlaską Marką Roku w kategorii „Odkrycie”, uznano ją też za nadzieję eksportu w konkursie „Orły eksportu”, ma też tytuł „Innowacje”, a Krzysztof Łuczaj został uznany Wynalazcą Roku w rankingu Kuriera Porannego.
Prace nad technologią wytwarzania kruszywa prowadził zespół specjalistów pod kierownictwem prezesa Łuczaja przez 16 lat. W efekcie powstała unikalna technologia chroniona wieloma patentami (m.in. w USA, Chinach, czy Kanadzie) oraz wartościowy produkt handlowy jakim jest samo kruszywo. Certyd może być bowiem wykorzystywany w budownictwie, ale też drogownictwie i ogrodnictwie. Do tej pory opisano 28 jego zastosowań.