Ci pracujący emeryci i renciści muszą do końca lutego zgłosić w ZUS, ile zarobili w 2023 roku. Wiemy też, kto nie musi!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie.
Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. 123rf.com/halfpoint
Niektórzy emeryci i renciści z Kujaw i Pomorza, którzy w ubiegłym roku dorabiali, mają czas do końca lutego, aby poinformować ZUS o swoich dodatkowych przychodach w 2023 roku.

Spis treści

Chodzi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy - zlecenia czy przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Informacja o dodatkowych przychodach - kogo to dotyczy?

- Informacja o przychodach potrzebna jest, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości. Dotyczy to rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna - red.) obowiązują limity w dorabianiu. Dlatego są zobowiązani do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie.

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób, warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach.
Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób, warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 roku albo kwotami dla poszczególnych miesięcy. ZUS Bydgoszcz

Co jest ich przychodem?

Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Rozliczeniu podlegają też przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

- Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie - red.), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 roku albo kwotami dla poszczególnych miesięcy. Jeśli nawet w niektórych limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych - dodaje rzeczniczka.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

  • Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.
  • Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w 2023 roku, mają obowiązek rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed jego ukończeniem.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do prac y związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie.

Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci do 26 lat, pobierający rentę rodzinną i zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej. Wyjątek to uczniowie pobierający renty socjalne.

Ci pracujący emeryci i renciści muszą do końca lutego zgłosić w ZUS, ile zarobili w 2023 roku. Wiemy też, kto nie musi!
ZUS Bydgoszcz
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu