Czy można rozliczyć się z podatku bez PIT-11? Jak wyegzekwować dokument od pracodawcy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Pracodawca nie wystawił PIT-11? To trzeba wiedzieć.
Pracodawca nie wystawił PIT-11? To trzeba wiedzieć. 123rf.com
Pracodawca nie dostarczył PIT-11? To nie zwalnia z konieczności rozliczenia się z fiskusem. Firma, w której jesteśmy zatrudnieni, miała obowiązek wystawić nam PIT-11 do końca lutego. Jeśli do tej pory nie otrzymałeś dokumentu, koniecznie przeczytaj, co należy zrobić. Jak rozliczyć się z podatku za poprzedni rok bez PIT-11?

Skąd wziąć PIT-11? To obowiązek pracodawcy

Pracodawca (płatnik) odprowadza do Urzędu Skarbowego zaliczki za zatrudnionego pracownika (podatnika). PIT-11 to dokument, który jest informacją o pobranych przez płatnika zaliczkach. Na podstawie tych danych podatnik wypełnia indywidualną deklarację podatkową. Jeśli naszym dochodem jest tylko praca na etacie, wypełniamy formularz PIT-37.

Pracodawca powinien wystawić PIT-11 do końca lutego i przekazać go pracownikowi osobiście, elektronicznie lub drogą pocztową. Jeżeli nie otrzymałeś dokumentu, koniecznie interweniuj.

Co w sytuacji, kiedy pracodawca nie dostarczy do końca lutego PIT-11?

Nie jesteśmy wówczas zwolnieni z rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. W 2022 roku na złożenie deklaracji mamy czas do 30 kwietnia br., więc pozostaje jeszcze trochę czasu na wyegzekwowanie dokumentu od pracodawcy.

Jeżeli wciąż nie otrzymaliśmy PIT-11 należy zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy mailowo, telefonicznie lub osobiście o sporządzenie i dostarczenie PIT-11.

Prawdopodobnie opóźnienie pracodawcy nie wynika ze złych intencji, a samo otrzymanie PIT-11 po terminie nie spowoduje dla podatnika negatywnych konsekwencji, dopóki uda mu się złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia br.

Jeżeli jednak pracodawca uchyla się od sporządzenia i dostarczenia PIT-11, warto interweniować poprzez:

  • wysłanie listu z ponagleniem do pracodawcy,
  • zgłoszenie braku otrzymania PIT-11 do Urzędu Skarbowego (co może skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową dla pracodawcy),
  • zwrócenie się z prośbą do US o wydanie zaświadczenia o odprowadzonych zaliczkach na podstawie prowadzonej przez US ewidencji.

Jak rozliczyć się z fiskusem bez PIT-11?

W sytuacji, kiedy nie uzyskamy PIT-11 lub nie posiadamy zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, a ostatni termin złożenia deklaracji podatkowej się zbliża, należy samodzielnie wyliczyć kwotę odprowadzonych w poprzednim roku zaliczek i wypełnić deklarację na podstawie szacunków.

Po wyegzekwowaniu dokumentu PIT-11 od pracodawcy lub otrzymaniu zaświadczenia z US, będzie można dokonać korekty złożonego zeznania.

To jedyna droga do dopełnienia obowiązków wobec Urzędu Skarbowego przez podatnika, któremu pracodawca nie dostarczył PIT-11. Pamiętajmy, że niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może być zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe i skutkować karą grzywny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu