Na czym polegają ograniczenia w przemieszczaniu się? Jak czytamy na stronie www.gov.pl.web/koronawirus, ograniczenie dotyczy przemieszczania się, podróżowania oraz przebywania w miejscach publicznych.
Zgodnie z tym, wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić minimum 2 metry. Jednak istnieją pewne wyjątki, zgodnie z którymi możemy się przemieszczać w przypadku:
- dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością)
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu)
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi)
To warto wiedzieć:
- Proszę pamiętać, że na chwilę obecną stan prawny zmienia się dość dynamicznie. Obecnie obowiązują ograniczenia, nakazy i zakazy wprowadzone na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca br., a więc zaledwie nieco ponad tydzień temu- informuje AIP rzecznik Komendy Głównej Policji w Warszawie.
W związku z tym, co grozi za złamanie ograniczeń dotyczących przemieszczania się? Jak wynika z ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Art. 48a. 1. Kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do ustanowionych na podstawie art. 46 lub art. 46b nakazów, zakazów lub ograniczeń (...) podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 tys zł do 30 tys zł.
Jak będą postępować Policjanci? - Niezależnie od ww. kar pieniężnych wymierzonych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w drodze decyzji administracyjnej z rygorem natychmiastowej wykonalności, policjanci postępują zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenie czy kodeksem postępowania karnego, a więc mogą np. nałożyć mandat karny lub sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub w uzasadnionych przypadkach wszcząć postępowanie przygotowawcze i przedstawić zarzuty karne- informuje rzecznik KGP w Warszawie.
Ponadto rzecznik KGP dodaje, że „każda interwencja, każda sytuacja, każde zdarzenie - są inne. Policjant podejmuje decyzję biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, np. osoba biegająca czy spacerująca w parku odpowie prawdopodobnie za niedostosowanie się do zakazu wstępu do parków, które zostały wyłączone z użytkowania publicznego. Niestety w wielu mediach pojawiają się skróty myślowe typu "Ukarany za bieganie", "Ukarany za zmianę opon", Ukarany za mycie samochodu" przy czym nie chodzi o czynność którą w danym momencie osoba wykonuje, a o to, czy jest to dla tej konkretnej osoby np. ważna potrzeba życiowa, wykonywanie czynności zawodowych itp.- wylicza.
- Postarajmy się, żeby te święta były świętami życia- powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. - To czas, który możemy spędzić w domu, powiedział.
- Te święta spędzimy w gronie najbliższych, w gronie tych z którymi mieszkami, żeby nikogo nie zarazić- mówił Szumowski.- Nie odwiedzajmy się, nie kontaktujmy się, zadzwońmy do ludzi samotnych. Nie dajmy się temu wirusowi- dodał.
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podkreślał już wcześniej, że boi się gwałtownego wzrostu zachorowań, który może być wynikiem właśnie świątecznych spotkań. Zgodnie z rekomendacjami, tegoroczną Wielkanoc powinniśmy spędzić w domach, a przemieszczanie się ograniczyć do absolutnego minimum.
- W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - przekonywał także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: W najbliższym czasie najbardziej pożądanym aktywem będzie gotówka
