Ćwiczenia wojskowe. Ile osób zostanie powołanych i kto może się tego spodziewać?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
Wiadomo już, kogo w przyszłym roku na ćwiczenia wezwie wojsko. O tym, kto musi się z tym liczyć, powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Ile osób zostanie powołanych na ćwiczenia wojskowe?

Ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji przypomniała w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że liczba osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych, określana jest corocznie rozporządzeniem Rady Ministrów. „W rozporządzeniu na 2024 rok w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 tys. osób” – powiedziała.

Gazeta przypomina, że ćwiczenia mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni, długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni, rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego. „Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych” – dodała. Podkreśla przy tym, że wojsko zakłada, iż średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczała siedmiu dni. Jednak to dowódcy jednostek wojskowych decydują o długości trwania ćwiczeń.

Kto zostanie powołany na ćwiczenia?

Na ćwiczenia powoływani będą żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu różnych specjalnościach wojskowych. Ponadto mogą być powoływane osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP, jak np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D. „W przypadku tych osób preferowane jest powoływanie na ćwiczenia wojskowe w weekendy” – poinformowała Justyna Balik.

Na ćwiczenia mogą być też powoływanie osoby bez przeszkolenia wojskowego, posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych. Armia określa, że nie powinno być ich więcej niż 3 tys. osób. Taki sam limit został ustalony na 2023 rok.

„Rezerwiści na wezwanie muszą się zgłosić do centrum rekrutacyjnego, a po otrzymaniu skierowania – do konkretnej jednostki wojskowej. Osoby, które nie będą mogły tego zrobić z powodów zdrowotnych, zostaną skierowane do rejonowych komisji lekarskich. Praktyka jest taka, że WCR wydaje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe co z najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Za każdy dzień udziału w ćwiczeniu rezerwista otrzymuje świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie. W poprzednich latach jednym z celów takich wezwań było przekwalifikowanie żołnierzy do innych specjalności wojskowych. Częściej powoływani byli na ćwiczenia żołnierze rezerwy o typowo bojowych specjalnościach wojskowych, np. obsługa karabinów maszynowych, granatników, operatorzy sprzętu bojowego i łączności” - informuje dziennik.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćwiczenia wojskowe. Ile osób zostanie powołanych i kto może się tego spodziewać? - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu