Spis treści
Nowa ustawa wprowadza ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa przewiduje, że ulga będzie przysługiwała na każdego zatrudnionego żołnierza, a jej wysokość będzie zależna od długości okresu zatrudnienia.
Dla firm, które zatrudniają żołnierzy przez co najmniej rok, przewidziano możliwość odliczenia 12 tys. zł od podstawy opodatkowania. Ulga ta wzrasta z każdym kolejnym rokiem nieprzerwanej służby żołnierza, osiągając maksymalną wartość 24 tys. zł po pięciu latach.
Wprowadzono preferencje dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy
Nowe przepisy wprowadzają również preferencje dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy przy realizacji zamówień publicznych. Dzięki temu firmy te mogą liczyć na preferencyjne traktowanie w procesie ubiegania się o takie zamówienia.
To rozwiązanie - jak czytamy w uzasadnieniu ustawy - ma na celu zachęcenie przedsiębiorców do zatrudniania żołnierzy, co ma przyczynić się do lepszego wykorzystania potencjału ludzkiego w ramach Wojska Polskiego. Dodatkowo, przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej są zwolnieni z obowiązku wypłaty odprawy, co stanowi dodatkową korzyść finansową.
Żołnierze WOT otrzymają świadczenie początkowe finansowane z budżetu państwa
Zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców, żołnierze WOT otrzymają świadczenie początkowe finansowane z budżetu państwa. To świadczenie będzie wynosiło 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego i będzie przyznawane po odbyciu szkolenia podstawowego.
Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku i są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP. WOT, wraz z aktywną rezerwą, oferują możliwość łączenia służby wojskowej z karierą cywilną. Żołnierze tych formacji są okresowo powoływani na ćwiczenia, podczas których otrzymują bezpłatny urlop w swoim stałym miejscu pracy oraz wojskowe uposażenie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 18 października, a 28 października została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Będzie stosowana do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2025 r.
